Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

July 31, 2012

VAT omyłkowo wykazany w akcie notarialnym nie podlega zapłacie

0 882

W przypadku omyłkowego naliczenia podatku od towarów i usług w akcie notarialnym dokumentującym sprzedaż lokalu, która w rzeczywistości podlega zwolnieniu od VAT, wskazany w akcie podatek nie podlega odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/443-277/12-4/MM z 21 czerwca 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Spółdzielnia Mieszkaniowa sprzedała lokal mieszkalny. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż tego lokalu podlegała zwolnieniu od VAT, jednakże notariusz w akcie notarialnym ustalił ten podatek.

W związku z powyższym, Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w takiej sytuacji naliczony w akcie notarialnym podatek VAT należy odprowadzić do urzędu skarbowego, a następnie ubiegać się o jego zwrot jako podatek nienależny, czy też można zaniechać jego odprowadzenia.

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się ze Spółdzielnią, że w przypadku omyłkowego naliczenia podatku VAT w akcie notarialnym dokumentującym sprzedaż lokalu wskazany w akcie podatek nie podlega odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego, bowiem przedmiotowa sprzedaż była zwolniona z podatku VAT, co spowodowało, że Spółdzielnia nie była zobowiązana do uiszczenia podatku z tego tytułu.

Podstawa prawna: art.43 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.