Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od 1 września należy sprawdzać numery kont bankowych kontrahentów. Na jakiej stronie usługa jest dostępna?

Odpowiedź

Pod adresem www.gov.pl/web/kas/jak-korzystac-z-wykazu można dowiedzieć się jak korzystać z wykazu podatników i jak przekierować się do wyszukiwarki podatników, natomiast na stronie https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka można sprawdzić numer konta bankowego kontrahenta.

Informujemy również, że od 1 stycznia 2020 roku przekazanie środków finansowych na inny rachunek bankowy kontrahenta niż wskazany na w/w stronie będzie wiązało się z odpowiedzialnością solidarną za zaległości VAT kontrahenta.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów:

1) w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT,

2) zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Wykaz jest aktualizowany w dni robocze, raz na dobę.

Dostęp do wykazu jest możliwy także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, z urzędu lub na wniosek, usuwa lub prostuje dane inne niż dane osobowe zawarte w wykazie niezgodne ze stanem rzeczywistym.

Wykaz zawiera następujące dane podmiotów:

1) firmę (nazwę) lub imię i nazwisko;

2) numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;

2a) status podmiotu:

  • a) w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,
  • b) zarejestrowanego jako «podatnik VAT czynny» albo «podatnik VAT zwolniony», w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;

3) numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;

4) numer PESEL, o ile podmiot posiada;

5) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;

6) adres siedziby - w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;

7) adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres miejsca zamieszkania, w przypadku nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności - w odniesieniu do osoby fizycznej;

8) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;

9) imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;

10) imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji po

datkowej lub numer PESEL;

11) daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;

12) podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;

13) numery rachunków rozliczeniowych, o których mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe, lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą - wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR w rozumieniu art. 119zg pkt 6 Ordynacji podatkowej.

 

W  dniu 1 września 2019  roku w ustawie o podatku od towarów i usług wprowadzono powyższe przepisy, na podstawie których utworzono jedną bazę zawierającą informacje o podatnikach VAT. Zatem jest możliwość weryfikacji kontrahentów pod względem m.in. rachunków bankowych.

Pragniemy zwrócić również uwagę, że od 1 stycznia 2020 roku w przypadku zapłaty należności za transakcję, za którą zgodnie z przepisami płatność musi być dokonana za pośrednictwem rachunku bankowego, na inny niż wskazany w „białej liście” rachunek bankowy kontrahenta będzie obowiązywała odpowiedzialność solidarna za jego zaległości.

Wynika to z art. 117ba ustawy Ordynacja podatkowa. Odpowiedzialność solidarna nie będzie dotyczyła jednak wszystkich zobowiązań podatkowych. Podatnik będzie odpowiadał solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta, ale tylko do kwoty podatku od towarów i usług, związanego z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, za które płatność nie została dokonana na rachunek podatnika zawarty w wykazie „białej listy” i transakcji, których wartość przekracza 15 000 zł. Ustawa przewiduje także możliwość uwolnienia się od tych konsekwencji. Podatnik będzie musiał jednak złożyć zawiadomienie o  zapłacie należności na rachunek spoza wykazu do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w ciągu trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

Zawiadomienie będzie musiało zawierać:

  1. numer identyfikacyjny, firmę (nazwę) oraz adres siedziby albo, w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną, imię i nazwisko oraz adres stałego miejsca prowadzenia działalności, a w przypadku nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności - adres miejsca zamieszkania, podatnika dokonującego zapłaty należności;
  2. dane wystawcy faktury wskazane na fakturze (numer identyfikacyjny, nazwę albo imię i nazwisko oraz adres);
  3. numer rachunku, na który dokonano zapłaty należności;
  4. wysokość należności zapłaconej przelewem na rachunek, o którym mowa w pkt 3, i dzień zlecenia przelewu na ten rachunek.

Podsumowując, Czytelnik przed dokonaniem zapłaty należności za transakcję powinien sprawdzać zgodność podanego przez kontrahenta rachunku bankowego z wykazanym na „białej liście” korzystając z wyszukiwarki na stronie: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka.

 

Paulina Matuszewska

 

Podstawa prawna: art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 117ba ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (od 1 stycznia 2020 roku).