Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

January 27, 2020

Zapłata należności podatkowych na mikrorachunek

0 1271

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach podatku liniowego oraz wynajmuję prywatne mieszkanie na zasadach ryczałtu PIT-28, na jaki mikrorachunek mam wpłacać podatki? Czy mogę na jeden rachunek na numer NIP, czy będzie to prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Podatnik który prowadzi działalność gospodarczą powinien używać mikrorachunku, który zawiera NIP. Nie będzie błędem jeżeli podatki z tytułu działalności i najmu prywatnego będą wpłacone na jeden mikrorachunek, ważne jest, aby każda wpłata była dobrze opisana.

 

UZASADNIENIE

Mikrorachunek podatkowy to rachunek bankowy, na który od 1 stycznia 2020 roku podatnik jest zobowiązany wpłacać podatek PIT, CIT i VAT.

Dla każdego podatnika i płatnika założony jest indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą generatora udostępnionego przez Ministerstwo Finansów każda osoba może w każdej chwili wygenerować i wydrukować swój numer rachunku służący jej do rozliczeń z urzędem skarbowym:

- wskazując PESEL - jeśli podatnik jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub która nie jest czynnym podatnikiem VAT,

- wskazując NIP jeżeli prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT.

 

Pomimo tego, że Ministerstwo Finansów wskazało wiele zalet z tytułu regulowania zobowiązania podatkowego za pomocą mikrorachunku np.:

- w wygodny i prosty sposób podatnik zapłaci zobowiązania w podatku VAT, PIT i CIT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek - nie będzie zmuszony już wybierać oddzielnych rachunków dla każdego rodzaju podatku,

- podatnik ma możliwość szybkiego sprawdzenia numeru mikrorachunku w każdym miejscu i czasie,

- posługiwanie się tym samym mikrorachunkiem, nawet jeżeli się przeprowadzi lub zmieni siedzibę firmy,

- szybciej otrzyma potrzebne zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach,

istnieje wiele problemów i wątpliwości.

Według wyjaśnień Krajowej Informacji Skarbowej osoba, która prowadzi wyłącznie „najem prywatny” albo łączy go z pracą zarobkową na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło powinna wygenerować mikrorachunek podatkowy w oparciu o PESEL i na ten rachunek wpłacać należności wynikające z rozliczenia najmu.

W przypadku, gdy równolegle z najmem prywatnym Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą, zdaniem Redakcji, powinien wygenerować mikrorachunek podatkowy w oparciu o NIP i na ten rachunek wpłacać wszystkie należności. Organy podatkowe podkreślają, że ważne jest, aby podatnik prawidłowo opisał każdą wpłatę i gdy zacznie regulować zobowiązanie z danego tytułu, wpłacał kolejne na to samo konto / PESEL lub NIP/.

 

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie dotyczy

Karol Zen

 

Podstawa prawna: art. 61b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.