Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

June 30, 2017

Wadium na poczet należności z tytułu sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami

0 1202

Jak wystawić fakturę na kwotę wadium 5.000 zł zaliczonego na poczet należności za sprzedaż gruntu opodatkowanego różnymi stawkami? Stawka „zw.” - art.43 ust.1 pkt 9 i 10 oraz podstawowa 23%. Osobie, która wygrywa przetarg wadium nie jest zwracane - zostaje ono zaliczone na poczet należności.

ODPOWIEDŹ

Kwotę wadium w momencie wygrania przetargu należy potraktować jako zaliczkę w sposób proporcjonalny na poczet przyszłej dostawy, która jest jednocześnie zwolniona i opodatkowana podstawową stawką VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami dotyczącymi sposobu i trybu przeprowadzania przetargów, w momencie wygrania przetargu wadium oferenta, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia nieruchomości lub pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Tak więc wpłata ta przybiera postać zaliczki na przyszłą dostawę, z tytułu której powstaje obowiązek podatkowy.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Z powyższego przepisu wynika, że wpłata zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w jej wysokości, przy czym jest ona kwotą brutto, z której należy wyodrębnić wartość netto oraz podatek VAT. W przypadku Czytelnika, zaliczka 5.000 zł dotyczy zakupu gruntu, który jest jednocześnie zwolniony z podatku VAT jak i opodatkowany w wysokości 23 %.

Zdaniem Redakcji, metodą, która nie powinna budzić żadnych wątpliwości organu podatkowego, jest rozliczenie otrzymanej zaliczki proporcjonalnie na sprzedaż zwolnioną i opodatkowaną. Czytelnik winien kwotę zaliczki 5.000 złotych rozliczyć proporcjonalnie / procentowo /, a od części dotyczącej sprzedaży opodatkowanej obliczyć podatek 23% według metody „w stu”, tj. przemnożenie wartości brutto przez 23/123.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH:W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku należy wykazać w pozycji 10, a sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawę opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 19a ust. 8, art.43 ust.1 pkt 9 i 10, art. art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, §4 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości.