Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wadium wniesione przez oferenta, które jest warunkiem przystąpienia do przetargu ogłoszonego na zbycie nieruchomości, nie winno być utożsamiane z zaliczką, a obowiązek podatkowy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług powstaje dopiero w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 stycznia 2011 roku o sygnaturze III SA/Wa 1115/10.

Sytuacja podatnika

Organizator publicznych przetargów na sprzedaż nieruchomości, przedstawiając stan faktyczny, podał, iż wniesienie przez oferenta określonej kwoty (wadium) determinuje przystąpienie do danego przetargu. Następnie wadium wpłacone przez oferentów, których oferty nie zostały przyjęte, zostaje im zwrócone, a wadium oferenta, którego ofertę przyjęto zostaje zarachowane na poczet przyszłej umowy. W przypadku uchylenia się przez niego od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, wniesione wadium przepada na rzecz organizatora przetargu. Zdaniem podatnika obowiązek podatkowy powstaje w dniu zawarcia umowy sprzedaży, czyli w momencie zaliczenia wpłaty na poczet ceny nabycia przedmiotu przetargu. W wydanej interpretacji indywidualnej Minister Finansów nie podzielił stanowiska podatnika, w konsekwencji czego sprawę skierowano do rozstrzygnięcia przez Sąd.

Wyrok Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż obowiązek podatkowy w w/w sprawie winien być ustalony na zasadach ogólnych wynikających z art. 19 ust. 1 lub 4 ustawy o VAT i powstaje dopiero w chwili podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Zdaniem Sądu wynika to z faktu, iż wadium nie należy traktować jako zaliczki, bowiem zaliczka już w momencie jej wniesienia jest kwotą, która jest wpłacana na poczet przyszłych zobowiązań i stanowi część ceny. Wpłata wadium natomiast jako warunek udziału w przetargu, jest jedynie formą zabezpieczenia wykonania umowy. Pełni ono funkcję zabezpieczającą i w przypadku odstąpienia od podpisania umowy przez oferenta, wadium stanowi odszkodowanie, ale nie jest związane z żadną dostawą lub usługą. Zatem wniesienie wadium jest obojętne podatkowo z punktu widzenia regulacji zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług, bowiem opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1). Dopiero w konsekwencji podpisana umowy sprzedaży nieruchomości, wartość wpłaconego wadium będzie stanowiła częściowe pokrycie kwoty należnej z tytułu dostawy lub usługi.

Podstawa prawna: art.5 ust.1 pkt 1 i art.19 ust.1 i ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.