Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

July 31, 2012

Warunki zastosowania stawki VAT 0% do transportu towarów na terytorium kraju

0 938

W sytuacji, gdy przewoźnik świadczący usługę transportu towarów na terytorium kraju, stanowiącego część usługi transportu międzynarodowego, nie posiada potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynikałby fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, nie ma prawa do zastosowania w stosunku do świadczonej usługi stawki VAT 0%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji numer IPTPP2/443-192/12-2/JN z 18 maja 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Przewoźnik kolejowy świadczy usługi transportu kolejowego towarów na terytorium kraju, również w sytuacji, gdy dana usługa transportowa stanowi część usługi transportu międzynarodowego związanego z importem towarów, tj. gdy przewóz towarów odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Wówczas usługa transportowa świadczona jest przez Przewoźnika w ramach usługi transportu międzynarodowego na odcinku od kolejowego przejścia granicznego na granicy kraju (granica UE) i kończy w miejscu przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Usługobiorcami usług Przewoźnika kwalifikowanych jw. są zarejestrowani w Polsce czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Do oceny, iż usługa transportu importowanych towarów na terytorium kraju stanowi część usługi transportu międzynarodowego uprawnia Przewoźnika zbiór dokumentów stanowiących dowód świadczenia usługi transportu międzynarodowego. Są to:

• list przewozowy (kolejowy dokument spedytorski) stosowany w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim,

• faktura wystawiona przez Wnioskodawcę jako przewoźnika importowanego towaru za usługę transportową transportu kolejowego na terytorium kraju na odcinku od granicy kraju do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju,

• dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (dokument SAD).

Jednoznaczność wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, w ocenie Przewoźnika, ma miejsce wówczas, gdy wartość usługi Wnioskodawcy wyspecyfikowana jest w treści dokumentu SAD jako część składowa podstawy opodatkowania z tytułu importu transportowanych towarów.

Przewoźnik stosuje dwie zasady opodatkowania opisanych powyżej usług:

• gdy dysponuje łącznie powołanymi powyżej dowodami (w tym dokumentem SAD z wyspecyfikowaną wartością usługi transportowej wliczonej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów), kwalifikuje usługę transportową transportu kolejowego od granicy kraju (granicy UE) do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju jako część usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych i w konsekwencji do opodatkowania tych usług podatkiem od towarów i usług stosuje stawkę podatku obniżoną do 0%;

• jeżeli nie dysponuje dokumentem SAD potwierdzonym przez urząd celny, albo z dokumentu SAD potwierdzonego przez urząd celny nie wynika jednoznacznie fakt wliczenia wartości usługi transportu kolejowego świadczonej przez Wnioskodawcę do podstawy opodatkowania transportowanych towarów, czyli gdy wartość usługi nie jest wymieniona (powołana) w dokumencie SAD, Przewoźnik nie kwalifikuje usługi transportowej jako części usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych, uznaje usługę transportową za odrębną usługę transportową świadczoną na terytorium kraju i stosuje w takiej sytuacji krajową stawkę podstawową podatku od towarów i usług.

W związku z tym, Przewoźnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy postępuje prawidłowo opodatkowując stawką podstawową podatku od towarów i usług świadczone usługi transportowe, jeżeli transportowi importowanych towarów towarzyszy potwierdzony przez urząd celny dokument SAD, ale w dokumencie tym z wartości celnej jako podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów nie jest wyodrębniona wartość jego usługi.

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej

Z przepisów art.83 ust.1 pkt 23 i ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 9 ust. 1 i ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż usługa międzynarodowego transportu towarów importowanych lub transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% pod warunkiem posiadania przez podmiot świadczący ww. usługę dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy to jest listu przewozowego oraz potwierdzonego przez urząd celny dokumentu, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Organ podatkowy potwierdził prawidłowość opisanego we wniosku o wydanie interpretacji postępowania Przewoźnika, stając na stanowisku, że, w sytuacji, gdy na dowód świadczenia usług transportu kolejowego towarów na terytorium kraju i stanowiącego część usługi transportu międzynarodowego towarów importowanych, nie posiada on dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynikałby fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy, wówczas nie jest uprawniony do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla przedmiotowej usługi. Zatem świadczone usługi transportu towarów importowanych w tej sytuacji podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23 %.

Podstawa prawna: art. 83 ust.1 pkt 23 i ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; § 9 ust. 1 i ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.