Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , BUDOWNICTWO

June 30, 2015

WDT materiałów budowlanych dla firmy niemieckiej budującej w Polsce

0 1257

Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT i posiadam numer VAT-UE. Jednemu z moich klientów - firmie z Niemiec, sprzedajemy towar - materiały budowlane. Klient zleca ich transport do Niemiec (mamy kopię ich listu przewozowego z firmy transportowej). Firma ta posiada numer identyfikacyjny nadany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przypadkowo jednak dowiedzieliśmy się, że od kilku lat prowadzi roboty tylko w Polsce. Wystawiamy fakturę WDT z 0% podatkiem VAT. Czy od teraz jak wiemy gdzie wykorzystuje nasze towary możemy nadal traktować to jako WDT?

ODPOWIEDŹ

Posiadanie kopii wypełnionego, potwierdzającego dostarczenie do nabywcy towaru w innym niż Polska kraju UE (jego wywóz z terytorium Polski) dokumentu przewozowego oraz faktury, na której zawarta jest m.in. specyfikacja towarów pozwalająca na identyfikację przedmiotu dostawy jest wystarczające do zastosowania stawki VAT 0%. Fakt wykonywania przez kontrahenta usług wyłącznie na terenie Polski nie ma tu znaczenia.

UZASADNIENIE

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów natomiast rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8 (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).

Przepis ten, co do zasady, stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywca towarów jest:

  • podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju; lub

  • osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  1. dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (art. 13 ust. 6 ustawy o VAT).

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42 (art. 41 ust. 3 ustawy). Zgodnie z treścią art. 42 ust.1, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

  3. podatnik składający deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Dowodami, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy są niżej wymienione dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towaru z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

  2. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

- z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Natomiast, w przypadku gdy wyżej wymienione dokumenty, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

  2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

  3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

  4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (art. 42 ust. 11 ustawy o VAT).

Treść powołanych przepisów wskazuje, iż aby dana czynność stanowiła dostawę wewnątrzwspólnotową opodatkowaną stawką VAT 0% powinny zostać spełnione dwa podstawowe warunki : dotyczące podmiotów biorących udział w transakcji oraz posiadania przez dostawcę dokumentów, pozwalających na jednoznaczne stwierdzenie wywozu towaru i jego dostarczenie do nabywcy.

Transakcja WDT powinna zostać udokumentowana w sposób umożliwiający przyjęcie za pewnik, iż zostanie ona w kraju nabywcy towarów rozpoznana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, a podatek z niej wynikający prawidłowo rozliczony i zadeklarowany w kraju nabywcy.

Na polskim podatniku dokonującym WDT ciąży obowiązek udowodnienia, iż towar opuścił teren kraju i został dostarczony jego nabywcy.

Z pytania wynika, iż posiada Pan numer identyfikacyjny nadany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonuje dostaw wewnątrzwspólnotowych dla klienta zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej. Kontrahent ten zleca transport towarów do Niemiec. W Pana posiadaniu znajduje się kopia listu przewozowego, uzyskana z firmy transportującej towar. Nie wspomina Pan o innych dokumentach, które świadczyłyby, iż towar został dostarczony nabywcy np. faktury zawierającej specyfikację towarów, specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, korespondencji z kontrahentem, czy dowodu zapłaty za dostarczony towar. List przewozowy jest dokumentem zawierającym:

  • dane nadawcy oraz odbiorcy - nazwisko lub nazwę,

  • adres oraz kraj, miejsce przeznaczenia - miejscowość i kraj,

  • miejsce i datę załadowania - miejscowość, kraj i datę,

  • załączone dokumenty, cechy i numery, cechy towaru: rodzaj towaru, ilość sztuk, numer przesyłki, sposób pakowania, numer statystyczny, wagę brutto w kilogramach, objętości w metrach sześciennych.

Dokument ten powinien zawierać także dane przewoźnika (a w przypadku większej ilości dane kolejnych przewoźników), instrukcje od nadawcy, postanowienia wobec przewoźnika, zastrzeżenia i uwagi przewoźnika, postanowienia specjalne, wysokość zapłaty. Na dokumencie muszą figurować również podpis i pieczątka nadawcy, przewoźnika i odbiorcy. Zatem, posiadanie kopii tak wypełnionego, potwierdzającego dostarczenie do nabywcy towaru w innym niż Polska kraju UE (jego wywóz z terytorium Polski) dokumentu przewozowego oraz faktury, na której zawarta jest m.in. specyfikacja towarów pozwalająca na identyfikację przedmiotu dostawy jest wystarczające do zastosowania stawki VAT 0% (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-672/12-4/KT z dnia 2 października 2012 roku).

Fakt wykonywania przez kontrahenta usług wyłącznie na terenie Polski nie ma tu znaczenia, ponieważ w przypadku gdy kontrahent dokona przemieszczenia ze swojego kraju do Polski nabytych od Pana w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów to jego obowiązkiem będzie to przemieszczenie rozliczyć.

Ryszard Bielik