Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

July 31, 2012

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru akcyzowego nabytego od pośrednika

0 1082

Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru akcyzowego ma prawo do zwrotu akcyzy również w przypadku, gdy towar nie został nabyty bezpośrednio od podatnika podatku akcyzowego.

Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku o sygnaturze I SA/Wa 1625/11 z 2 lutego 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka złożyła wniosek o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dokonanej dostawy wewnątrzwspólnotowej na terytorium Belgii wyrobów akcyzowych, od których akcyza została uiszczona na terytorium kraju. Naczelnik Urzędu Celnego odmówił Spółce zwrotu podatku akcyzowego. W uzasadnieniu powołał się na art.82 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (u.p.a.) i wskazał, że w trakcie czynności sprawdzających u kontrahenta Spółki ustalono, iż nie jest on podatnikiem podatku akcyzowego, a na rynku działa wyłącznie jako pośrednik. Spółka nie spełniła więc warunku z art. 82 ust. 1 pkt 2 u.p.a. - nie nabyła wyrobów akcyzowych będących przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej od podatnika tego podatku.

Spółka nie zgodziła się z decyzją organu celnego i oraz utrzymującą ją decyzją Dyrektora Izby Celnej, wobec czego spór trafił na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

WSA uchylił zaskarżone decyzje. W uzasadnieniu wyroku Sąd powołał się na postanowienia Dyrektywy Rady 92/12/EWG z 25 lutego 1992 roku w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (tzw. „Dyrektywy Horyzontalnej”), z których wynika, że dostawa wyrobów akcyzowych opodatkowanych akcyzą w jednym Państwie Członkowskim na rzecz podmiotu gospodarczego w innym Państwie Członkowskim powoduje opodatkowanie tego wyrobu w tym drugim Państwie Członkowskim. WSA wskazał, że prawodawca wspólnotowy wprowadzając ten przepis uznał, że w omawianej sytuacji miejscem konsumpcji wyrobu akcyzowego staje się Państwo, do którego wyrób jest wysyłany. Dyrektywa ustanawia również zasadę jednokrotnego poboru podatku akcyzowego w miejscu ostatecznej konsumpcji. Zasada ta w przypadku wysyłki towarów wcześniej opodatkowanych do innego Państwa Członkowskiego, realizowana jest przez zwrot akcyzy pobranej pierwotnie. Postanowienie to ma charakter bezwzględny i jego uszczegółowienie zawarte jest w art. 22 ust. 1 Dyrektywy Horyzontalnej.

Polski ustawodawca, dokonując w przepisach art. 82 u.p.a. implementacji postanowień art. 22 Dyrektywy Horyzontalnej, wskazał jako warunek dokonania zwrotu podatku akcyzowego nabycie wyrobu akcyzowego od podatnika podatku akcyzowego. Zdaniem Sądu, przytoczony przepis krajowy jest sprzeczny z art.22 ust. 2 Dyrektywy Horyzontalnej, gdyż zawęża krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu podatku akcyzowego do podmiotów, które nabyły wyroby akcyzowe od podatnika podatku akcyzowego. Wskazany wyżej przepis Dyrektywy Horyzontalnej nie zawiera w ogóle ograniczenia zwrotu podatku ze względu na rodzaj podmiotu, od którego nastąpiło nabycie opodatkowanego wyrobu akcyzowego. Z treści art. 22 ust. 1 i 2 Dyrektywy Horyzontalnej wynika, że zwrot akcyzy w sytuacji opisanej w ust. 1 następuje, gdy wyrób będący przedmiotem wysyłki do innego Państwa został opodatkowany w państwie wysyłki. Nie ma przy tym znaczenia ile razy i kto dokonał obrotu tym wyrobem w państwie wysyłki.

W związku z tym, że krajowy ustawodawca nie wykonał obowiązku prawidłowej implementacji Dyrektywy Horyzontalnej do przepisów krajowych, uprawnienie do zwrotu podatku akcyzowego w omawianej sprawie należy wywieść wprost z powołanych przepisów wspólnotowych.

Pomimo, że przywołana w wyroku Dyrektywa Horyzontalna obecnie już nie obowiązuje, uważa się, że opisywane w wyroku ograniczenie nadal jest sprzeczne z aktualnie obowiązującymi przepisami wspólnotowymi.

Podstawa prawna: art.82 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym.