Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

January 1, 2014

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu przez osobę fizyczną

0 1719

Jako osoba fizyczna dokonałem w Niemczech nabycia samochodu osobowego. Samochód został sprowadzony do Polski, pierwsza rejestracja nastąpiła 3 miesiące temu. Jeden z Urzędów poinformował mnie o obowiązku zapłaty VAT. Czy takie stanowisko jest właściwe? Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej.

ODPOWIEDŹ

Tak, w takiej sytuacji będzie Pan musiał zapłacić VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej rozliczy Pan taką transakcję w deklaracji VAT-10, którą należy złożyć w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego. W tym samym terminie będzie Pan zobowiązany obliczyć i uregulować należny podatek.

UZASADNIENIE

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) nabycie nowego środka transportu od podmiotu z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej stanowi szczególny rodzaj transakcji. Zasady rozliczenia takiej transakcji zostały uregulowane kolejno w art.9, 20 i 99 ustawy o VAT. Na mocy art.9 ust.1 i 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że: 

  • nabywcą towarów jest podatnik wykonujący samodzielną działalność gospodarczą lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub nabywcą jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,

  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT, czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Natomiast na podstawie art.9 ust.3 ustawy o VAT uznaje się, że w przypadku nabycia nowego środka transportu z krajów Unii zawsze mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów nawet jeżeli dostawca i nabywca nie są podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT ani nie są podatnikami podatku od wartości dodanej. Z analizy wskazanych przepisów wynika, że zakup nowego środka transportu z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej jest zawsze traktowany jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, które podlega w Polsce opodatkowaniu VAT. Bez znaczenia ma status nabywcy tego środka transportu. Zatem jeśli nabyty przez Pana samochód osobowy spełnia definicję nowego środka transportu, transakcja jego zakupu zostanie uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Definicja nowych środków transportu w odniesieniu do pojazdów lądowych została uregulowana w art.2 pkt 10 lit.a ustawy o VAT. Na mocy wskazanego artykułu za nowy środek transportu należy uznać pojazd lądowy przeznaczony do transportu osób lub towarów, napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli:

  •  przejechał nie więcej niż 6000 kilometrów, lub

  •  od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

Zatem należy uznać, iż nabyty samochód osobowy, o którym mowa w przedstawionym problemie stanowi nowy środek transportu.

Jeśli Pan jako osoba fizyczna sprowadził nowy środek transportu (w tym wypadku samochód osobowy, który po raz pierwszy został zarejestrowany 3 miesiące temu) z innego kraju UE (w tym wypadku Niemiec), to będzie Pan zobowiązany obliczyć i wpłacić w Polsce VAT bez względu na to, czy auto zostało nabyte od zagranicznego przedsiębiorcy, czy też od osoby prywatnej, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art.103 ust.3 ustawy o VAT). Na mocy art.99 ust.10 ustawy o VAT będzie Pan również zobowiązany w tym terminie wypełnić i złożyć deklarację podatkową (druk VAT-10) w zakresie nabywanych nowych środków transportu. Deklarację tę złoży Pan do naczelnika urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania. Zasady wypełniania wskazanej deklaracji VAT-10 reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu.

Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z art.20 ust.9 ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania towaru przez nabywcę, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury przez dostawcę.

Na koniec warto również zaznaczyć, że osoba nabywająca nowy środek transportu ma obowiązek w terminie 14 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego złożyć w urzędzie skarbowym informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT – 23). Do składanej informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdu oraz dowód zapłaty podatku. Na tej podstawie  naczelnik urzędu skarbowego wyda zaświadczenie o uiszczeniu podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu z innego państwa członkowskiego. Zaświadczenie to jest niezbędne w celu zarejestrowania pojazdu w Polsce.

Dagmara Kamieńska