Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , BUDOWNICTWO , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 27, 2013

Wewnątrzwspólnotowe nabycie pompy do betonu a VAT

0 1081

Firma z tytułu nabycia pojazdu specjalnego typu pompa do betonu będzie miała obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 września 2013 roku nr IPTPP2/443-513/13-6/JS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Firma, która planuje zakupić nowy pojazd specjalny typu pompa do betonu (symbol KŚT 743 zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych). Powyższy pojazd jest napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych oraz o mocy większej niż 7,2 kilowatów.

Firma jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowana dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Również dostawca pojazdu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT. Dostawca wystawi fakturę na kwotę netto. Pojazd ma być przez Firmę zarejestrowany w Polsce oraz używany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Firma zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy kupując pojazd specjalny typu pompa do betonu i rejestrując go na terenie RP musi złożyć deklarację VAT-23 oraz odprowadzić do polskiego Urzędu Skarbowego podatek od towarów i usług oraz czy tę czynność musi wykazać w deklaracji VAT-7 za dany miesiąc.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż elementem przesądzającym o uznaniu danego pojazdu za środek transportu jest jego przeznaczenie, tzn. przewóz osób lub rzeczy z miejsca na miejsce. Definicja pojęcia pojazdu znajduje się w art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym jest to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane. Pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż pojazd specjalny typu pompa do betonu – sklasyfikowany pod symbolem KŚT 743 – jest środkiem transportu, gdyż jest pojazdem specjalnym służącym do przemieszczania towarów. Bowiem przedmiotowy pojazd będzie napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych oraz o mocy większej niż 7,2 kilowatów, przebieg będzie miał mniejszy niż 6000 km oraz od momentu jego dopuszczenia do użytku nie upłynie więcej niż 6 miesięcy. Wobec tego organ podatkowy uznał, że pompa do betonu będzie wypełniała definicję „nowego środka transportu”, gdyż będzie spełniała parametry, o których mowa w art. 2 pkt 10 ww. ustawy.

W związku z powyższym do czynności jego nabycia będzie miał zastosowanie art. 103 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. Firma będzie miała obowiązek przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji VAT-23 oraz zapłaty podatku od towarów i usług w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przedmiotowej sprawie winien być ustalony na podstawie art. 20 ust. 9 ww. ustawy. Jednocześnie powinna w deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji, wykazać zarówno wartość wynikającą z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (poz. 24 deklaracji) jak też wartość wpłaconego podatku zgodnie z art. 103 ust. 4 ww. ustawy (poz. 34 deklaracji).

Podstawa prawna: art. 103 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.