Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

May 29, 2012

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów a prawo do zastosowania procedury VAT marża

0 910

Nabycie samochodów od kontrahentów z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, będących podatnikami podatku od wartości dodanej, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, opodatkowane 23% stawką VAT. Wnioskodawca nie ma możliwości zastosowania przy sprzedaży ww. samochodów szczególnej procedury określonej w art. 120 ust. 4 ustawy, tj. opodatkowania ich na zasadzie VAT - marża.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji numer IPTPP2/443-836/11-6/JN z 30 marca 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwrócił się podmiot, który zajmuje się zakupami samochodów używanych, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży '6Aako towar handlowy. Samochody te kupowane są na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej na podstawie faktury od firm, które zajmują się wykupem samochodów używanych poleasingowych i przeznaczają je do dalszej odsprzedaży. Na fakturach zakupu znajduje się zapis, że podatek VAT jest zwolniony (exempt).

Zwolnienia wykazane na fakturach zakupu nie są związane z korzystaniem ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego dla drobnych przedsiębiorców, odpowiadającego polskim przepisom art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie to związane jest z nabyciem przez dostawców samochodów poleasingowych, przy nabyciu których nie występował tamtejszy podatek VAT. Na fakturach zakupu nie ma informacji, że są to faktury VAT – marża.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zakup takich samochodów kwalifikuje się jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, a co za tym idzie czy podatek VAT należy rozliczyć w Polsce przy sprzedaży fakturą VAT z 23% podatkiem, czy też może on zastosować zwolnienie z podatku VAT, czyli nie będzie to nabycie wewnątrzwspólnotowe i sprzedaż takich samochodów opodatkowana będzie z zastosowaniem faktury VAT – marża.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przepis ust. 1 – na podstawie ust. 2 powołanego artykułu - stosuje się pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest:

• podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

• osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego w kontekście przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, organ podatkowy stwierdził, iż nabycie samochodów używanych od kontrahentów z krajów Unii Europejskiej wyczerpuje znamiona wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż sprzedawcy przedmiotowych samochodów są podatnikami od wartości dodanej, Wnioskodawca jest podatnikiem od podatku od towarów i usług, a nabywane samochody mają służyć czynnościom wykonywanym przez Wnioskodawcę jako podatnika podatku VAT. Nie zachodzą również żadne z przesłanek wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy, które powodowałyby, iż dokonywanych przez Wnioskodawcę transakcji nie można by uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W przedmiotowej sprawie nie będzie miało zastosowanie zwolnienie dla wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych samochodów używanych, gdyż art. 44 ustawy nie obejmuje zwolnieniem od podatku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów używanych (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy). Zatem dokonywane przez Wnioskodawcę wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, według stawki właściwej dla tych towarów na terytorium kraju.

Wnioskodawca nie dokonuje również sprzedaży samochodów spełniających definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabywane z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej samochody są przeznaczone do odsprzedaży, a nie do używania przez Wnioskodawcę na własne cele.

Tym samym zastosowania nie znajdzie zwolnienie od podatku dla dostawy przedmiotowych samochodów przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, a zatem wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów używanych sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku.

Odnosząc się do możliwość zastosowania przy sprzedaży samochodów systemu VAT – marża, organ podatkowy zwrócił uwagę na fakt, iż, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, szczególna procedura opodatkowania marży znajduje zastosowanie do określonych towarów (np. towarów używanych), które zostaną nabyte bez podatku naliczonego. W związku z tym, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów w wysokości odpowiadającej kwocie podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych samochodów, sprzedaż przedmiotowych samochodów nie może zostać opodatkowana z uwzględnieniem procedury przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy.

Podstawa prawna: art.9, art.10 ust.1, art.43 ust.1 i 2, art.44, art.120 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.