Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

October 15, 2013

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1032

Spółka nie jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, niezależnie od faktu jego późniejszego zbycia na rzecz firmy leasingowej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 lipca 2013 roku nr ITPP2/443-444/13/AP.

Sytuacja podatnika

Spółka nabyła w Niemczech używany samochód osobowy, dokonała jego przemieszczenia, opłaciła podatek akcyzowy oraz podatek od towarów i usług. Zamierza odprzedać ww. samochód firmie leasingowej w celu uzyskania leasingu zwrotnego. Wobec powyższego zamierza naliczyć podatek, jednocześnie w całości go odliczając. Następnie, po otrzymaniu leasingu zwrotnego, zamierza odliczać podatek zgodnie z art. 86a ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy odliczenie VAT w całości przy odprzedaży firmie leasingowej samochodu osobowego, przy jednoczesnym uzyskaniu na niego leasingu zwrotnego i dalszym odliczaniu zgodnie z zasadami przyjętymi dla samochodów osobowych, może być zastosowane.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, iż w okresie od dnia 1 stycznia 2011 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku podatnikowi wykonującemu czynności opodatkowane przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od nabytego samochodu osobowego w wysokości 60% kwoty podatku należnego – nie więcej jednak niż 6.000 zł, chyba że przedmiotem jego działalności jest m.in. odprzedaż nabytych uprzednio samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W takim przypadku ww. ograniczenie nie ma zastosowania.

Natomiast leasing zwrotny samochodów jest to rodzaj umownego stosunku cywilnoprawnego, polegający na tym, że klient firmy leasingowej uprzednio sprzedaje jej swoje samochody firmowe, a następnie przystępuje do umowy leasingu, na podstawie której nadal korzysta z tych samochodów. Rezygnując z posiadania samochodów na rzecz ich użytkowania, klient uzyskuje wolne środki finansowe. Klient może ponownie stać się właścicielem samochodów po zakończeniu umowy leasingu i dokonaniu spłaty wszystkich przewidzianych w niej kwot.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Spółka nie jest uprawniona do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia opisanego samochodu, ponieważ treść wniosku nie wskazuje, że odprzedaż samochodów jest przedmiotem faktycznie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Zatem Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą 60% kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego samochodu, niezależnie od faktu jego późniejszego zbycia na rzecz firmy leasingowej.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż brak prawa do odliczenia podatku w pełnej wysokości w związku z zawarciem transakcji sprzedaży samochodu firmie leasingowej w celu jego użytkowania na zasadzie tzw. leasingu zwrotnego, nie spowoduje „że za ten sam przedmiot w trakcie właściwie jednej operacji Spółka musiałaby dwa razy zastosować ograniczenie odliczenia VAT wynikające z ograniczeń przy zakupie samochodu osobowego”, gdyż w przedstawionej sytuacji, prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczą odrębnych, niezależnych od siebie czynności: wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu oraz nabycia usługi leasingu. Czynności, w związku z którymi powstają te prawa, nie można łączyć tylko z tego względu, że dotyczą tego samego przedmiotu transakcji.

Podstawa prawna: art. 3 ust.1 i ust. 2 i art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym