Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

January 1, 2014

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w po 1 stycznia 2014

0 838

Firma dokonuje zakupu towarów od chińskiego kontrahenta. Odprawa celna towarów dokonywana jest w Niemczech. Następnie towary przemieszczane są do Polski. Przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski rozliczane jest jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, obowiązek podatkowy powstaje 15-go dnia miesiąca następnego. Pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony z tytułu WNT następuje w tym samym okresie, w którym powstaje obowiązek podatkowy. Jak będzie wyglądało w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 prawo do obniżenia podatku należnego przy wprowadzeniu wymogu posiadania faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy warunek ten spełni posiadanie faktury od dostawcy z Chin?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.11 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W Państwa przypadku przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski stanowi transakcję WNT o której mowa w przywołanym przepisie.

Z zapisów art.86 ust.2 pkt.4 lit.d UPTiU wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art.11 ustawy.

Od 1 stycznia 2014 roku ustawodawca wprowadził wiele zmian w zakresie zasad odliczania podatku naliczonego. Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 86 ust.10 UPTiU, obowiązującą od 1 stycznia 2014 roku, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Natomiast przepis szczególny zawarty w art.86 ust.10b pkt.3 UPTiU mówi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust.2 pkt 4 lit. a, b i d – powstaje zgodnie z ust.10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek. Oznacza to, że w przypadku transakcji WNT o której mowa w art.11 UPTiU, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje za okres w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego od tej transakcji w deklaracji podatkowej w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

W przypadku transakcji WNT o której mowa w art.11 (przemieszczenia towarów), podatnik nie ma obowiązku posiadania faktury dokumentującej dostawę tego towaru. Wymóg posiadania faktury dotyczy tylko tych transakcji WNT o których mowa w art.9 UPTiU.

Z treści art.20 ust.5 UPTiU wynika, że  w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zakładam, że przemieszczenie towarów z Niemiec do Polski nie jest fakturowane, dlatego też obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towarów. Za datę dostawy towarów należy przyjąć moment w którym następuje przeniesienia prawa na Państwa firmę do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Data dostawy towarów powinna wynikać z warunków dostawy, z dokumentów przewozowych (CMR), bądź innych dokumentów stanowiących korespondencję z firmą spedycyjną, która w Państwa imieniu dokonuje odprawy celnej w Niemczech i zajmuje się transportem towarów do Państwa firmy.

Przykład

Dostawa towarów w ramach WNT o którym mowa w art. 11 UPTiU będzie miała miejsce 2 stycznia 2014 roku. Obowiązek podatkowy powstanie 15 lutego 2014. Podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od tej transakcji w rozliczeniu za luty 2014 roku, pod warunkiem, że rozliczy on podatek VAT należny od tej transakcji w deklaracji za ten miesiąc.

Zgodnie z art.86 ust.13a UPTiU, jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z art.17 podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art.86 ust. 10 i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident