Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

September 28, 2012

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru na potrzeby osobiste

0 850

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. W październiku zamierzam kupić w Niemczech sprzęt grający, posługując się numerem VAT-UE, żeby uniknąć obciążenia niemieckim VAT. Sprzęt nie będzie jednak służył prowadzonej działalności, ale będzie go używał mój syn. Jak powinienem rozliczyć takie nabycie?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.9 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Ponieważ z treści pytania wiadomo, że zakupiony sprzęt nie będzie służył prowadzonej działalności, to nie powinien Pan w takiej sytuacji dokonywać zakupów na rzecz firmy, tylko dokonać zakupu sprzętu jako osoba fizyczna z niemieckim podatkiem od wartości dodanej (MWST). Takie podejście jest najbardziej poprawne i najbardziej korzystne, co wykażemy w dalszej części.

Jeżeli mimo to, dokona Pan zakupu na firmę, podając dostawcy swój numerem VAT-UE, wówczas ten potraktuje daną transakcję jako WDT i wystawi fakturę z 0% stawką podatku od wartości dodanej. Wówczas powinien Pan rozpoznać u siebie transakcję WNT i rozliczyć podatek należny od dokonanego zakupu. W tym celu należy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek VAT należny i naliczony zgodnie ze stawką obowiązującą w Polsce dla tego typu towaru.

Zważywszy na fakt, iż zakupiony sprzęt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej, lecz będzie z niego korzystał Pana syn, należy równolegle z transakcją WNT rozpoznać krajową dostawę towarów. Wynika to z art.7 ust.2 UPTiU, który mówi, że przez dostawę towarów, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika. Należałoby w tym celu wystawić kolejną fakturę wewnętrzną i opodatkować przekazanie towaru na potrzeby osobiste. Zważywszy na to, że podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi 23% (i tyle wyniosłaby nadwyżka podatku należnego nad naliczonym), korzystniejsze będzie dokonanie zakupu w Niemczech poza prowadzoną działalnością gospodarczą (bez podawania numeru VAT-UE) i zapłacenie tamtejszego podatku, który wynosi 19%.

Dorota Mróz  

Biegły Rewident