Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

November 17, 2016

Wniesienie aportem nieruchomości a VAT

0 1014

Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportem do Spółki składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, w zamian za objęcie udziałów Spółki, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wspólnik otrzyma od Spółki z tytułu transakcji, pomniejszone o kwotę podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 27 września 2016 roku nr 1462-IPPP3.4512.650.2016.1.PC.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza wnieść w formie wkładu niepieniężnego do jednej lub dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zabudowaną nieruchomość gruntową składającą się z dwóch działek ewidencyjnych. Nieruchomość zostanie wniesiona aportem do Spółki i w konsekwencji Podatnik obejmie udziały w Spółce. Nieruchomość nie będzie stanowiła samodzielnie ani nie będzie składnikiem wnoszonego w drodze aportu przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Podatnik w związku z aportem obejmie udziały w Spółce o cenie emisyjnej powyżej ich wartości nominalnej, a powstałe agio emisyjne zostanie przekazane przez Spółkę na kapitał zapasowy.

Wątpliwości Podatnika dotyczą ustalenia podstawy opodatkowania planowanego wniesienia aportu Nieruchomości.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportem do Spółki składników majątku niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, w zamian za objęcie udziałów Spółki, zgodnie z art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą Wspólnik otrzyma od Spółki z tytułu transakcji, pomniejszone o kwotę podatku VAT.

Zatem podstawą opodatkowania jest wartość nominalna udziałów, które Wspólnik obejmie w Spółce, pomniejszona o wartość należnego podatku VAT. Na podstawę opodatkowania nie będzie składać się natomiast kwota przekazana na kapitał zapasowy, w zamian za to świadczenie bowiem Wspólnik nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1 w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.