Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

October 2, 2015

Wniesienie aportu do spółki a prawo do zwolnienia z VAT

0 1377

Gmina nie jest zarejestrowana dotychczas jako czynny podatnik podatku VAT. Gmina ma zamiar przekształcić Zakład Gospodarki Komunalnej w spółkę, część majątku gminy środek trwały (oczyszczalnie) chce przekazać nieodpłatnie w formie aktu notarialnego nowo utworzonej spółce majątek ten będzie stanowił kapitał zakładowy spółki, czy przekazanie ww. środka trwałego musi być w formie aportu czy w związku z tym musi być wystawiona faktura VAT i odprowadzony podatek VAT czy aport środka trwałego spowoduje obowiązek rejestracji gminy jako podatnik VAT czynny?

ODPOWIEDŹ

Nie, wniesienie aportu w formie środka trwałego nie spowoduje obowiązku rejestracji Gminy jako podatnika VAT czynnego. Fakturę należy wystawić na żądanie nabywcy.

UZASADNIENIE

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym, w rozumieniu art. 2 pkt 22 uznawane jest za sprzedaż.

W pytaniu Gmina wskazała, że nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale ma zamiar wnieść do nowo utworzonej spółki część swojego majątku, tj. środek trwały (oczyszczalnie). Gmina ma wątpliwość, czy przekazanie musi nastąpić w formie aportu, czy powinna tę czynność udokumentować fakturą i czy z powodu przekazania tego majątku stanie się podatnikiem VAT. Wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej oznaczający wartość majątkową wnoszoną do spółki, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy, którymi mogą być np. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, czy patenty to inaczej aport.

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, limit obrotów uprawniający do zwolnienia z podatku VAT wynosi 150.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy). Do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku, a także m.in. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym także wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego.

Jak wynika z pytania, Gmina nie jest podatnikiem VAT czynnym. Wprawdzie ma zamiar przekazać majątek do nowo utworzonej spółki nieodpłatnie, ale należy pamiętać, że wniesienie wkładu niepieniężnego jest odpłatne, ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy wniesieniem wkładu a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać udziału w spółce, tj. wszystkich praw wynikających z uczestnictwa w tej spółce.

Tak więc, jak wynika z obowiązujących przepisów, jeżeli przedmiot aportu wniesionego do utworzonej spółki będzie, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, zaliczony przez Gminę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, to nie będzie brał udziału w limicie wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia. Tym samym nieodpłatne przekazanie części majątku spółce nie spowoduje konieczności rejestracji dla podatku od towarów i usług.

Odnośnie pytania dotyczącego wystawienia faktury, należy pamiętać, że jeżeli Gmina występuje jako podatnik, niezależnie czy jest zarejestrowana dla podatku VAT, jest obowiązana do wystawiania faktury dokumentującej transakcje sprzedaży. Czynność wniesienia aportu zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT powinna być udokumentowana przez wnoszącego fakturą wystawioną na podmiot, do którego jest on wnoszony. Należy jednak pamiętać, że podatnicy nie mają obowiązku wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9, jednak muszą oni wystawić fakturę na żądanie nabywcy towaru lub usługi.

Karol Zen