Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

December 1, 2018

Wniesienie aportu przez miasto do spółki kapitałowej

0 1082

Miasto jest zarejestrowane jako podatnik VAT czynny. Do jego zadań własnych należy m.in. ochrona zdrowia. W związku z tym miasto było organem tworzącym dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zakład funkcjonował jako wyodrębniona w strukturze miasta jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną, swój statut oraz prowadząca własną gospodarkę finansową. Ostatnio wprowadzono wieloletni program uregulowania struktury świadczeń medycznych. Jednym z warunków przystąpienia danej jednostki samorządu terytorialnego do planu była likwidacja samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i powołanie spółki kapitałowej prowadzącej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Czy wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci majątku SPZOZ będzie stanowiło czynność objętą zakresem opodatkowania VAT?

ODPOWIEDŹ

Wniesione przez miasto do nowo powołanej spółki prawa handlowego aportem byłego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie podlega podatkowi od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Co do zasady, w myśl art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tak właśnie należy postrzegać wniesienie aportu do powstającej spółki, bowiem wnoszący aport wyzbywa się własności przedmiotów stanowiących aport, a w zamian za to otrzyma udziały lub akcje.

Z pytania wynika, że miasto wniesie do nowej spółki dotychczasowy majątek SPZOZ, a więc składniki majątkowe i niemajątkowe np. nieruchomości, wyposażenie, umowę o świadczenie usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia, należy także przypuszczać, że w nowej spółce będą zatrudnieni dotychczasowi pracownicy. Z reguły przy tego typu przekształceniach nowa spółka świadczy usługi medyczne dla mieszkańców w tym samym miejscu, ale pod zmienionym szyldem. Stąd też w zaistniałej sytuacji należy zastosować art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stosuje się ustawy o VAT. Ustawodawca nie wprowadził na potrzeby ustawy o VAT definicji przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części, stąd należy posłużyć się definicją zawartą w ustawie Kodeks cywilny.

I tak, przez przedsiębiorstwo należy rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

  5. koncesje, licencje i zezwolenia;

  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

  8. tajemnice przedsiębiorstwa;

  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 551 k.c.)

Zatem w przypadku przekazania całego majątku dotychczasowego SPZOZ do spółki prawa handlowego (spółki: jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej) mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa. Takie rozumowanie potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 listopada 2017 r., sygn. I FSK 327/16, LEX 2411694, w którym czytamy: „Okoliczność, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze. Innymi słowy, realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy”.

Należy podkreślić, że miasto nie musi wystawiać żadnych dokumentów VAT związanych z tą transakcją i nie musi dokonywać korekty kwoty podatku naliczonego, ponieważ zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: nie podlega

Radosław Michał Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1, art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 91 ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.