Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 1, 2013

Wniesienie nieruchomości aportem a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 987

Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wniesienie nieruchomości aportem w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę bądź w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2012 roku nr IPPP1/443-894/12-3/JL.  

Sytuacja podatnika

Spółka zamierza nabyć prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z rozpoczętą na działce będącej przedmiotem tego prawa budową budynku biurowego od Podatnika VAT. Rozważane jest nabycie przez Spółkę Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez Podatnika VAT na pokrycie kapitału Spółki. Wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę w ramach aportu zostanie ustalona w oparciu o wartość rynkową Nieruchomości na dzień aportu (wartość brutto wraz z podatkiem VAT). Transakcja zostanie udokumentowana przez Podatnika VAT fakturą VAT. Na moment dokonania przedmiotowej transakcji, Spółka będzie podatnikiem podatku VAT. Po nabyciu Nieruchomości, Spółka ma zamiar dokończyć budowę i wykorzystywać Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT w postaci odpłatnego świadczenia usług najmu lub w zależności od ofert z rynku Spółka może sprzedać całość lub część Nieruchomości. Ponieważ przedmiotem wkładu jest nieruchomość stanowiąca działkę, która została przeznaczona pod zabudowę wraz z dokonanymi na niej w trakcie budowy naniesieniami, Podatnik VAT zamierza zaklasyfikować opisaną transakcję jako dostawę podlegającą 23% VAT. Transakcja nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT, w szczególności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, 10 i 10a ustawy o VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy będzie miała prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej wniesienie Nieruchomości aportem oraz do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z treścią art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności organ podatkowy stwierdził, iż w analizowanym przypadku nie zachodzą przypadki wymienione w art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy. Ponadto, Spółka jest podatnikiem podatku VAT i po nabyciu wykorzystywać będzie Nieruchomość do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT w postaci odpłatnego świadczenia usług najmu lub sprzeda całość lub część Nieruchomości. W przedmiotowej sprawie spełnione zostały przesłanki określone w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Bowiem Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej opisaną transakcję w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę bądź w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Ponadto w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, Spółce przysługiwać będzie również prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym według regulacji art. 87 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.