Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

September 9, 2011

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT

0 1282

Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Kiedy powstaje nadpłata w podatku

Z nadpłatą w podatku od towarów i usług (podatek VAT) mamy do czynienia w sytuacjach, gdy podatnik:

• kwestionuje zasadność albo wysokość pobranego podatku;

• w deklaracji wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek;

• nie będąc obowiązanym do składania deklaracji dokonał wpłaty podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej.

Jakie przepisy regulują kwestię nadpłaty

Artykuły od 72 do 80 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Art. 39 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. – o podatku od towarów i usług.

Co powinien zrobić podatnik w przypadku nadpłaty

W przypadku nadpłaty w podatku VAT podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku (wzór na końcu artykułu) w formie pisemnej w biurze podawczym Urzędu Skarbowego (właściwego dla podatnika) lub przesłać wniosek za pośrednictwem poczty na adres właściwego Urzędu Skarbowego.

Wniosek powinien zawierać w szczególności:

• Imię i nazwisko lub nazwę podatnika wnioskującego;

• Adres zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedziby (osoby prawne);

• Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP);

• Określenie wysokości nadpłaty w podatku VAT;

• Określenie okresu jakiego dotyczy;

• Określenie tytułu zobowiązania;

• Opisanie przyczyn powstania nadpłaty;

• Data oraz podpis podatnika, bądź osoby upoważnionej (np. w imieniu spółki kapitałowej podpis powinna złożyć osoba uprawniona do jej reprezentowania zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jeśli reprezentacja jest łączna np. dwuosobowa to podpis składa dwóch członków zarządu).

Czy należy korygować deklarację VAT

Jeżeli nadpłata powstała w sytuacji, gdy podatnik w deklaracji wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek to wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty należy złożyć skorygowaną deklarację.

Czy i jak Urząd Skarbowy sprawdza wniosek

Tak, Urząd Skarbowy dokonuje sprawdzenia złożonego wniosku pod kątem spełnia wymogów określonych w przepisach prawa. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wzywa podatnika (wnioskodawcę) do usunięcia ich w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Jeżeli stwierdzone braki nie zostaną usunięte, wtedy złożony wniosek pozostaje bez rozpatrzenia.

W przypadku, gdy Urząd Skarbowy nie zakwestionuje złożonej korekty deklaracji, nadpłata podlega zwrotowi bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę. W innym przypadku przeprowadza się postępowanie podatkowe, kończące się wydaniem decyzji określającej wysokość nadpłaty.

Co jeżeli podatnik nie zgadza się z wydana decyzją Urzędu Skarbowego

W przypadku, gdy podatnik nie zgadza się z wydaną decyzją Urzędu Skarbowego, ma prawo wnieść odwołanie od tej decyzji w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej właściwej dla Urzędu Skarbowego podatnika, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Michał Iwanina

Biegły Rewident