Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

December 2, 2015

WNT używanego samochodu na handel a obowiązek podatkowy

0 1002

W zakresie swojej działalności prowadzę sprzedaż używanych samochodów. Sporadycznie kupuję pojazdy w niemieckiej firmie. Są to wyłącznie samochody przeznaczone do dalszej odprzedaży, nigdy nie rejestruję ich na siebie. Czy z tytułu przywozu takich samochodów muszę zapłacić podatek VAT w terminie 14 dni?

ODPOWIEDŹ

Nie, jeśli nabywane przez Czytelnika pojazdy są przedmiotem dalszej odsprzedaży, wówczas nie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli taka dostawa będzie opodatkowana przez firmę niemiecką na zasadach ogólnych, wówczas Czytelnik będzie zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE

Ustawodawca nałożył na podatników podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 15, zobowiązanych do składania deklaracji VAT-7 (VAT-7K, VAT-7D), obowiązek dokonania zapłaty podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego tylko w sytuacji, gdy zakupiony pojazd ma być przez nich zarejestrowany na terytorium kraju, albo - jeżeli nie podlega rejestracji - będzie przez nich na terytorium kraju użytkowany. Wynika to z przepisu art. 103 ust. 4 w związku z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeśli zatem środek transportu zostanie nabyty w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, ale z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży, czyli nie będzie przez podatnika zarejestrowany ani użytkowany na terytorium kraju – a zatem jeśli nie podlega rejestracji, to bez względu na to, czy jest to pojazd spełniający definicję nowego środka transportu, czy też jest pojazdem używanym, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT w 14-dniowym terminie.

W tej sytuacji, w myśl art. 9 ustawy o VAT należy rozpoznać wyłącznie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wykazać stosowne wartości podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w deklaracji VAT-7 z prawem do odliczenia podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy.

Jeśli przedmiotem nabycia jest pojazd używany, takie rozliczenie należy wykonać zgodnie z obowiązkiem podatkowym określonym w art. 20 ust. 5. ww. ustawy, tj. z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku pojazdów używanych, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznamy tylko wówczas, gdy dostawa będzie opodatkowana przez sprzedającego na zasadach ogólnych. Jeśli pojazd zostanie opodatkowany w systemie VAT marża lub sprzedającym będzie podatnik podatku od wartości dodanej, korzystający ze zwolnienia z VAT albo osoba niebędąca podatnikiem, wówczas nie zostanie spełniona definicja wewnątrzwspólntowego nabycia towarów, określona przepisem art. 9 ust. 1 w powiązaniu z art. 9 ust. 2 oraz art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, co oznacza, że w takich przypadkach wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie wystąpi.

Jeśli przedmiotem nabycia będzie nowy środek transportu, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu powstanie zgodnie z art. 20 ust. 9 ustawy, tj. z chwilą otrzymania towaru, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

Odpowiadając zatem na pytanie Czytelnika należy stwierdzić, że jeśli nabywane przez pojazdy samochodowe stanowią towary handlowe, podlegające dalszej odprzedaży, wówczas nie powstanie obowiązek zapłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w terminie 14 dni, od dnia powstania obowiązku podatkowego. Do obowiązków Czytelnika będzie należało jedynie rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT-7, przy czym obowiązek ten nie wystąpi, gdy takie nabycie nie będzie spełniało ustawowej definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie mniej jednak należy podkreślić, że każdorazowa zmiana decyzji, co do przeznaczenia pojazdu nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, która spowoduje, że pojazd ostatecznie będzie przez Czytelnika zarejestrowany na terytorium kraju, albo jeśli nie będzie podlegał rejestracji, a będzie przez Czytelnika na terytorium kraju użytkowany, spowoduje konieczność zapłaty ww. podatku wraz z należnymi odsetkami oraz złożenie informacji VAT-23. Dodatkowo, koniecznym będzie skorygowanie deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, w celu wykazania w niej podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, podlegającego wpłacie w terminie 14 dni, od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Agnieszka Skóra

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 4, art. 20 ust. 5, art. 103 ust. 4 w związku z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.