Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 1, 2014

Wpis w dowodzie rejestracyjnym a odliczenie VAT

0 953

Czy możliwe jest odliczenie 100% podatku VAT od wydatków związanych z samochodem posiadającym homologację VAT-1, potwierdzoną zaświadczeniem z OSKP w przypadku, gdy nie dokonano wpisu do dowodu rejestracyjnego.

ODPOWIEDŹ

Ustawodawca przewidział sytuację, w której kwotę podatku naliczonego stanowi 100% podatku. Zgodnie z art 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług ma to miejsce w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

  • a) wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

  • b) konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

oraz dla towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Ustęp 4 cytowanego artykułu stanowi, że pojazdy będą uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w dwóch przypadkach:

  • sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określone przez podatnika zasady ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  • konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Grupa pojazdów ustawowo uznanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika – przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu – to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich przeznaczenie do celów gospodarczych: wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny. Kryteria takie spełniają pojazdy (wskazane w art. 86a ust. 9), przeznaczone typowo do przewozu ładunków lub wykorzystania zgodnie ze swoim przeznaczeniem gospodarczym i są to:

1)   pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

  • b)    z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2)   pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

3)   pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

  • a)    agregat elektryczny/spawalniczy,

  • b)    do prac wiertniczych,

  • c)    koparka, koparko-spycharka,

  • d)    ładowarka,

  • e)    podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

  • f)     żuraw samochodowy

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Stwierdzenie spełnienia wymagań technicznych dla opisanych pojazdów odbywa się na podstawie:

  • dodatkowych badań technicznych przeprowadzonych przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz wydanego przez nią zaświadczenia oraz dowodu rejestracyjnego z właściwą adnotacją o spełnieniu tych wymagań dla pojazdów wymienionych w pkt 1) i 2) ( art. 86a ust. 10 pkt 1) lub

  • dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – w przypadku pojazdów specjalnych - pkt 3) (art. 86 a ust. 10 pkt 2).

A zatem, jeżeli przedmiotowy samochód spełnia jeden z warunków wymienionych w art 86a ust. 9 ustawy o VAT, co potwierdza zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów, brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym nie powinien pozbawiać prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją przedmiotowego samochodu. Z żadnego bowiem przepisu ustawy o VAT nie wynika, w jakim terminie wpis ten powinien zostać dokonany. Ponadto adnotacja ta jedynie potwierdza spełnienie warunków uprawniających do pełnego odliczenia VAT.

Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 11 grudnia 2012 r., nr IPPP3/443-917/12-2/KC: „Wykonanie badania technicznego jest warunkiem potwierdzającym uprawnienie do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodu oraz od zakupionego paliwa przeznaczonego do tych samochodów(...) ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje żadnych sankcji związanych z uchybieniem obowiązku umieszczenia stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań technicznych dla konkretnego auta. W istocie ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych” (...) w ustawie nie zaś od dokonania stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.”

Halina Lisowska