Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

April 20, 2011

Wpłata na nieokreślony towar nie podlega opodatkowaniu

0 942

Opodatkowanie wpłat otrzymanych przed dostawą towarów może nastąpić w przypadku możliwości przyporządkowania wpłaty z konkretnym towarem (zamówieniem).

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 stycznia 2011 roku (nr ITPP2/443-1046/10/RS).

Sytuacja podatnika (zdarzenie przyszłe)

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: produkcji i dystrybucji asfaltów drogowych i przemysłowych, emulsji i specyfików asfaltowych; dystrybucji ciężkiego oleju opałowego; dystrybucji paliw żeglugowych; produkcji i dystrybucji materiałów hydroizolacyjnych. Sprzedaż towarów odbywa się na terytorium kraju, m. in. w systemie wpłat na poczet nieskonkretyzowanych dostaw realizowanych w przyszłości. Proces sprzedaży w ww. systemie przedstawia się następująco:

• W pierwszym etapie klient dokonuje wpłaty na rzecz Spółki określonej ilości środków pieniężnych na poczet przyszłych dostaw, w celu otwarcia tzw. limitu kredytowego. Wpłacona kwota wyznacza limit, w ramach którego klient może składać zamówienia i kupować towary Spółki. W chwili przekazania wpłaty brak jest określonego przedmiotu (towaru), na którego zakup miałyby zostać przeznaczone środki pieniężne. W ramach wpłaconej kwoty klient może nabywać w przyszłości dowolne towary z asortymentu Spółki, które mogą różnić się rodzajem, ilością, ceną jednostkową, miejscem odbioru, a także terminem realizacji dostawy.

• Po dokonaniu wpłat następuje złożenie zamówienia przez klienta, w celu wskazania zapotrzebowania na określony asortyment towarów, datę i miejsce dostawy. Złożenie zamówienia stanowi podstawę do dokonania dostawy przez Spółkę (w każdym z przypadków przed wydaniem towaru i zrealizowaniem dostawy konieczne jest złożenie zamówienia). Zamówienia te nie stanowią konkretyzacji przyszłej dostawy towarów, a jedynie wskazują szacowaną ilość towarów, jakiej będzie potrzebował dany klient. Skonkretyzowanie ilości sprzedawanych towarów następuje dopiero w chwili ich załadunku. W praktyce w każdym przypadku ilość szacowana na zamówieniu jest różna od ilości faktycznie dostarczonej (wynika to ze specyfiki towaru jakim są asfalty, emulsje, oleje bądź paliwa oraz sposobu ich dostawy tj. cysterny). Również miejsce dostawy towarów może ulec zmianie nawet po dokonaniu ich załadunku (zgodnie ze wskazaniem klienta). Od momentu złożenia zamówienia do momentu wydania towarów upływa około 1-2 dni.

• W następnej kolejności odbywa się wydanie zamówionych towarów, w ramach którego Spółka dokonuje załadunku towarów oraz ich transportu do miejsca dostawy wskazanego przez klienta (w niektórych przypadkach transport może być organizowany przez klienta). Na tym etapie następuje konkretyzacja zamówienia, a Spółka posiada niezbędne informacje w zakresie warunków sprzedaży konkretnych towarów na rzecz klienta, tj. w zakresie rodzaju, ilości, ceny jednostkowej, miejsca odbioru, a także terminu realizacji dostawy. Po dokonaniu dostawy w ciągu 7 dni od dnia wydania towaru wystawia fakturę VAT dokumentującą konkretną ilość oraz wartość towarów.

W związku z powyższym zadano pytanie kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dostaw towarów dokonywanych na rzecz klientów, którzy dokonali wpłaty na poczet przyszłych, nieskonkretyzowanych dostaw, tzw. limit kredytowy ...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w stosunku do dostaw towarów dokonywanych na rzecz klientów, którzy dokonali wpłaty na poczet przyszłych dostaw, tzw. limit kredytowy, powstaje w momencie wystawienia faktury dokumentującej wydanie towarów.

Decyzja Izby Skarbowej

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z wnioskodawcą w uzasadnieniu podając: „ (...) opodatkowanie wpłat otrzymanych przed dostawą towarów może nastąpić jedynie w przypadku, gdy Spółka będzie w stanie powiązać (przyporządkować) dokonaną wpłatę z konkretnym zamówieniem (konkretną dostawą), czyli skonkretyzowanym towarem. Warunku tego nie będzie spełniała kwota wpłacona przez klienta w momencie, gdy przeznaczona jest jedynie w celu otwarcia tzw. limitu kredytowego. Jednocześnie należy zauważyć, że Spółka będzie posiadała informacje dotyczące rodzaju towaru oraz jego ilości w momencie złożenia zamówienia przez klienta. W tym momencie wpłacona kwota - w całości lub w części - z kwoty stanowiącej tzw. limit kredytowy stanie się zaliczką na poczet przyszłej dostawy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy powstanie w momencie złożenia przez klienta zamówienia tj. z chwilą zaliczenia (zadysponowania) kwoty na poczet konkretnej sprzedaży, a nie - jak wskazała Spółka - w momencie wystawienia faktury dokumentującej wydanie towarów”.