Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W listopadzie 2014 roku opłaciłem podatek VAT-7. W styczniu 2015 roku dostałem upomnienie z US o zalegającej wpłacie. Okazało się, że kwotę podatku VAT wpłaciłem na konto podatku PIT-28. Czy powinienem zapłacić koszty upomnienia i zalegające odsetki? Dlaczego US nie zwrócił nadpłaconej kwoty lub nie poinformował mnie o nadpłacie?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie art. 72 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę:

  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;

  2. podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

W myśl art. 73 § 1n nadpłata powstaje, z zastrzeżeniem § 2, z dniem:

  1. zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

  2. pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

  3. zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

  4. wpłacenia przez płatnika lub inkasenta podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;

  5. zapłaty przez osobę trzecią lub spadkobiercę należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy, jeżeli należność ta została określona nienależnie lubw wysokości większej od należnej.

Natomiast zgodnie z art. 73 § 2 Ordynacji nadpłata powstaje z dniem złożenia m.in.zeznania rocznego - dla podatników podatku dochodowego. Nadpłata podlega zwrotowi z urzędu lub na wniosek podatnika.

W opisywanym przypadku wpłata dokonana na konto podatku PIT-28 jednoznacznie określa, że jest to zaliczka na podatek dochodowy. Stwierdzenie przez organ podatkowy nadpłaty wynikającej z nadpłaconych lub nienależnie wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz jej zwrot nastąpić może dopiero po złożeniu przez Czytelnika zeznania rocznego za dany rok podatkowy. Zgodnie bowiem z art. 76c. Ordynacji nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania PIT-28.

Organ podatkowy nie mógł stwierdzić istnienia nadpłaty w podatku dochodowym, aż do dnia złożenia przez Czytelnika zeznania PIT-28 (termin złożenia PIT-28 w 2015 roku upływał w dniu 2 lutego 2015 roku). Jednak w związku z otrzymaniem upomnienia z organu podatkowego o występujących zaległościach z tytułu podatku VAT rozwiązaniem w tej sytuacji jest złożenie wniosku o przerachowanie mylnie uiszczonej wpłaty na właściwe konto podatkowe wraz z wyjaśnieniem o zaistniałej pomyłce. Jeżeli wpłacona kwota na niewłaściwe konto pokrywa w całości zaległości z tytułu podatku VAT i została wpłacona w terminie koszy upomnienia i odsetki są nienależne i nie podlegają zapłacie.

Magdalena Misiak