Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

February 1, 2016

Wpłata zaliczki a obowiązek podatkowy z tytułu WNT

0 1784

Unijny dostawca wystawił w grudniu 2015 roku fakturę potwierdzającą wpłaconą przeze mnie zaliczkę na dostawę środka trwałego. Dostawa nastąpi dopiero w lutym 2016 roku i wtedy kontrahent wystawi mi fakturę końcową. Czy otrzymana przeze mnie faktura zaliczkowa generuje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu WNT?

ODPOWIEDŹ

Nie, wpłata zaliczek w obrocie wewnątrzwspólnotowym towarami nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Taka zasada obowiązuje od 1 stycznia 2013 roku, kiedy to wprowadzono zmiany w przepisie art. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, odnoszące się do obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania całości lub części zapłaty przed otrzymaniem towaru w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przed tą zmianą, płatności dokonywane przed dostawą towaru generowały powstanie obowiązku podatkowego.

W obecnym stanie prawnym, w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, stosowną regulację zawiera przepis art. 20 ust. 5 stanowiący, że: w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. (..).

Oznacza to, że podstawowym zdarzeniem generującym powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest wystawienie faktury. Jeśli jednak taka faktura nie zostanie wystawiona przez kontrahenta zagranicznego lub zostanie wystawiona z dużym opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy.

Z powyższego wynika, że obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dotyczy wyłącznie okoliczności związanych z dostawą towaru i jej udokumentowaniem.

Tym samym, skoro dokonanie zapłaty / przedpłaty nie wywołuje skutku podatkowego w transakcjach wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, to należy uznać, że wystawienie przez kontrahenta zagranicznego faktury potwierdzającej taką wpłatę, również będzie obojętne podatkowo. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPPP3/443-457/14-2/IG z dnia 12 sierpnia 2014 r., stwierdzając, że: „(..) w sytuacji gdy przed wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów Wnioskodawca zapłaci zaliczki lub na mocy porozumienia zaliczki w imieniu Spółka wpłacają korzystający, to nie powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu. W związku z powyższym, tylko wystawienie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rodzi powstanie obowiązku podatkowego. Faktura ta może zawierać informacje o wcześniej wystawionych fakturach zaliczkowych. Może też być pomniejszona o wpłacone zaliczki. Jeśli jednak nie wystawiono faktury do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT, obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano WNT.”

Reasumując, otrzymana przez Czytelnika od kontrahenta zagranicznego faktura, stwierdzająca dokonanie wpłaty zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że jeśli przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Czytelnika środka trwałego będzie nowy środek transportu, obowiązek podatkowy - choć również nie powiązany z transferem środków finansowych-powstanie w innym terminie, niż przedstawiony w ww. regulacjach. Zgodnie z art. 20 ust. 9, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania pojazdu, nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Dodatkowo w myśl art. 103 ust. 4 ww. ustawy,

w powiązaniu z ust. 3, jeśli taki pojazd będzie zarejestrowany w kraju lub nie będzie podlegał rejestracji, a będzie na terytorium kraju użytkowany, powstanie obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu bezpośrednio na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: art. 20 ust. 5 i 9, art. 103 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Skóra