Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

January 27, 2014

Wpłaty gotówkowe na zakup artykułów plastycznych a VAT

0 964

Wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych organizowanych przez Wnioskodawcę nie stanowią obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powinny być wykazane w deklaracji VAT-7 w części C.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 października 2013 roku nr IPTPP2/443-566/13-4/JN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który jest samorządową instytucją kultury powołaną i wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Gminę. Podstawowym aktem prawnym, który określa zakres działalności Podatnika oraz źródła finansowania jest statut nadany uchwałą Rady Gminy. Podstawowym źródłem finansowania działalności jest dotacja podmiotowa przyznana na rok przez organizatora. Oprócz tego Podatnik pozyskuje dochody z tytułu prowadzenia działalności w zakresie wypożyczania naczyń i innych składników mienia oraz wynajmu sali - czynności te opodatkowane są stawką podstawową 23%.

Do podstawowych zadań Podatnika należy prowadzenie zajęć warsztatowych mających na celu rozwój talentów dzieci i młodzieży z terenu gminy. Do tych zadań zaliczają się również zajęcia plastyczne prowadzone dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Z powodu dużego zainteresowania tymi zajęciami nie wystarczające są ilości materiałów plastycznych zakupionych przez Podatnika z dotacji podmiotowej. Wobec tego Podatnik wyszedł z inicjatywą aby rodzice dzieci przekazali w formie artykułów plastycznych rzeczowy wkład własny do zajęć. Uzgodnił, że rodzice będą uiszczać składkę w wysokości 5 zł za miesiąc, w którym dziecko bierze udział w zajęciach, a placówka za zebrane pieniądze robi zakupy potrzebnych artykułów w hurtowni. Wszystkie te artykuły zostają wydane do zużycia dla dzieci uczestniczących w zajęciach. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie. Koszty związane z zatrudnieniem pracownika prowadzącego zajęcia i wszystkie opłaty związane z utrzymaniem lokalu pokrywane są z dotacji podmiotowej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zebrane wpłaty od rodziców na zakup artykułów plastycznych dla dzieci na zajęcia plastyczne stanowią sprzedaż i powinny być wykazane w części C deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż zaistnienie czynności opodatkowanej ma miejsce wyłącznie wówczas, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i otrzymywanym wynagrodzeniem. Z okoliczności sprawy nie wynika, aby od uiszczenia wpłat gotówkowych od rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych uzależnione było uczestnictwo w tych zajęciach. Tym samym, ww. wpłaty nie stanowią zapłaty za usługę organizacji zajęć plastycznych. W przedmiotowej sprawie w związku z dokonaną wpłatą w wysokości 5 zł nie następuje również przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego organ podatkowy stwierdził, iż wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych nie stanowią wynagrodzenia za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, jak również za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Tym samym, ww. wpłaty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.