Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI

February 9, 2016

Wstęp do parku rozrywki dla dzieci a stawka VAT

0 1077

Usługi wstępu do parku rozrywki dla dzieci korzystają z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2016 roku nr ILPP1/4512-1-742/15-5/AP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na świadczeniu usług wstępu do parku rozrywki dla dzieci. Park rozrywki zorganizowany jest na podobieństwo wesołego miasteczka w tym sensie, iż znajdują się tam urządzenia typu trampoliny, zamki dmuchane, itp., a animatorzy i clowni zachęcają dzieci do zabawy.

Zasada odpłatności za korzystanie z parku polega wyłącznie na pobieraniu opłaty za wstęp. Wewnątrz parku nie pobiera się opłat za korzystanie z poszczególnych atrakcji. Park rozrywki dla dzieci stanowi przenośny zestaw urządzeń i ruchomości, który instalowany jest na terenach związanych z rekreacją i rozrywką na podstawie krótkoterminowych umów najmu. 

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Podatnika dotyczą ustalenia stawki podatku od towarów i usług dla oferowanych czynności w zakresie odpłatnego wstępu do parku rozrywki dla dzieci. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy wyjaśnił, iż przedmiotowe usługi można sklasyfikować jako usługi związane z rozrywką i rekreacją. Bowiem usługi udostępniania atrakcji znajdujących się w parku rozrywki, za skorzystanie z których jest pobierana opłata, są tożsame z opłatą w zakresie wstępu. Ponoszone przedmiotowe opłaty za korzystanie z danych atrakcji powodują, że usługobiorca nabywa prawo wstępu i w zamian za wskazaną opłatę ma prawo do skorzystania z określonych atrakcji. Usługa wstępu do parku rozrywki dla dzieci zorganizowanego na podobieństwo wesołego miasteczka obejmuje czynne korzystanie z urządzeń typu trampoliny, zamki dmuchane, zjeżdżalnie i innych atrakcji. Usługobiorca tym samym ma prawo do korzystania z określonych atrakcji, które są związane z normalnym typowym użytkowaniem tego obiektu. 

Zatem oferowane przez Podatnika usługi wstępu do parku rozrywki dla dzieci, za które pobierane są opłaty, opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, w oparciu o art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w związku z poz. 183 załącznika nr 3 do ww. ustawy, w której wymienione zostały „Usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne” - bez względu na symbol PKWiU. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.