Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

January 1, 2014

Wybór formy opodatkowania przy zakładaniu działalności gospodarczej

0 1003

Zarejestrowałam firmę poprzez złożenie wniosku CEIDG i chciałam się dowiedzieć czy, jeżeli zaznaczę na tym wniosku formę opodatkowania, to muszę do urzędu skarbowego dostarczyć jeszcze jakieś wnioski (np. NIP-1 czy też wybór formy opodatkowania)?

ODPOWIEDŹ

Nie, zgłoszenie formy opodatkowania na wniosku CEIDG-1 jest wystarczające.

UZASADNIENIE

Na postawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej określony został wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG-1. Dokument ten zawiera w poszczególnych rubrykach dane dotyczące formy opodatkowania, formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej wraz z danymi dotyczącymi podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową i miejsce jej przechowywania. Możliwość zamieszczenia we wniosku CEIDG-1 w/w pozycji ma na celu ułatwienie przedsiębiorcy wywiązywania się z wynikających z przepisów o podatku dochodowym obowiązków wobec organów podatkowych.

Zgodnie z art.9 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz art.9a ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, mają obowiązek zawiadomienia w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tejże działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przepisy o podatku dochodowym określają również sytuacje, w których podatnik obowiązany jest zawiadomić urząd o rodzaju prowadzonych urządzeń księgowych i miejscu ich przechowywania. W przypadku zlecenia przez podatnika prowadzenia ksiąg biuru rachunkowemu, termin na zgłoszenie powyższych informacji naczelnikowi urzędu skarbowego wynosi zgodnie z ustawą 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym, nakładając obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania nie wskazują, że zawiadomienie to powinno być złożone bezpośrednio naczelnikowi w urzędzie skarbowym. Brak jest zatem podstaw do odmawiania skuteczności złożenia zawiadomienia za pomocą wniosku CEIDG. Zgłoszenie powyższych informacji należy zatem uznać za dopełnienie stosownych obowiązków wynikających z przepisów prawa o ile złożenie wniosku CEIDG-1 nastąpiło z zachowaniem wskazanych w przepisach terminów.

Magdalena Misiak