Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

March 4, 2014

Wycofanie działki z działalności gospodarczej a VAT

0 1021

Wycofanie działki budowlanej z działalności gospodarczej na cele osobiste nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2014 roku nr IPTPP2/443-823/13-4/IR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik VAT, która nabyła działkę budowlaną z zamiarem budowy na niej domu jednorodzinnego i późniejszej odsprzedaży. Nabycie działki nastąpiło od osoby prywatnej, bez wystawienia faktury VAT, zatem bez możliwości odliczenia podatku VAT. Ze względu na niekorzystną sytuację na rynku nieruchomości Spółka zrezygnowała z zamiaru budowy domu na działce i jego odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zamiast tego postanowiła wycofać działkę na cele prywatne, zmieniając współwłasność łączną na współwłasność ułamkową, tak by wspólników udziały po wycofaniu wynosiły po 50%. Następnie jeden ze wspólników odsprzedałby swoją część udziałów narzeczonej drugiego ze wspólników, by mogli rozpocząć budowę domu na własne potrzeby mieszkaniowe. Pozostałe 50% udziałów pozostałoby własnością drugiego ze wspólników.

Nadto Spółka wskazała, iż wycofanie działki będzie nieodpłatne. Przedmiotowa działka jest terenem niezabudowanym. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest to działka przewidziana pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Działka po wybudowaniu domu jednorodzinnego miała być wykorzystana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Spóła zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku nieodpłatnego wycofania przedmiotowej działki na prywatne cele wspólników Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT od tej czynności.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z kolei czynności, które nie są wymienione w art. 5 ww. ustawy, należą do czynności wyłączonych spod opodatkowania VAT.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził, iż nieodpłatne wycofanie działki ze Spółki na cele osobiste wspólników jest czynnością wyłączoną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem przy nabyciu ww. działki Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.