Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2017

Wycofanie nieruchomości dla celów „najmu prywatnego” u podatnika prowadzącego działalność gospodarczą

0 949

Prowadzę działalność w zakresie zakładu stolarskiego i wynajmu nieruchomości. W ramach prowadzonej działalności dokonałem budowy nieruchomości, która została przeznaczona na wynajem pod działalność. Od zakupów materiałów i usług budowlanych odliczono w całości podatek VAT. Obecnie zamierzam wycofać nieruchomość z prowadzonej działalności i przeznaczyć na potrzeby osobiste o charakterze najmu prywatnego, opodatkowanego ryczałtem. Nieruchomość będzie nadal wynajmowana z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej. Z tytułu najmu będę nadal płatnikiem podatku VAT. Pozostała działalność, zakład stolarski będzie dalej prowadzona. Czy jestem zobowiązany do zwrotu podatku VAT przy wycofaniu nieruchomości, jeżeli tak to w jakiej wysokości - czy od dokonanych zakupów inwestycyjnych, czy wartości rynkowej nieruchomości? 

ODPOWIEDŹ

Jeżeli nie dojdzie do zmiany przeznaczenia nieruchomości nie zajdzie konieczność dokonania korekty podatku VAT odliczonego przy jej zakupie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Zatem, dla celów podatku VAT, najem rzeczy ruchomych lub nieruchomości stanowi działalność gospodarczą gdy ma charakter ciągły i prowadzony jest dla celów zarobkowych. Oznacza to, że wynajem stanowi działalność gospodarczą w znaczeniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT.

Jednocześnie, kwalifikacja najmu prywatnego jako działalności gospodarczej dla celów VAT nie oznacza automatycznie, że od uzyskanych obrotów trzeba zawsze płacić VAT. Na podstawie art. 43 pkt 36 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Usługi w  zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o  charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe, są zwolnione z  VAT, natomiast wynajem lokali użytkowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

Podatnikiem VAT z tytułu najmu w omawianej sytuacji nie jest przedsiębiorstwo osoby fizycznej a sama ta osoba. Osoba taka może działać jako podatnik wykonując działalność gospodarczą oraz jako podmiot “prywatny”. Nie można jednak uznać, aby osoba fizyczna była jednocześnie podatnikiem VAT i wykonywała czynności jako osoba prywatna. Jeżeli podatnik jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, to nawet wynajęcie lokalu “prywatnie”, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT i musi być rozliczona w deklaracji VAT.

Zatem mamy do czynienia z jednym i tym samym podatnikiem podatku VAT zarówno dla działalności stolarskiej jak i dla najmu lokalu użytkowego.

Z opisu wynika, że nieruchomość będzie nadal wynajmowana z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej zatem, jeśli wynajem nieruchomości będzie związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną to nie zachodzą przesłanki do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) wynajem nieruchomości opodatkowanej stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2 , art. 43 pkt 36 , art. 91 ust. 2, 7, 7d ustawy o VAT.