Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 9, 2016

Wycofanie nieruchomości niemieszkalnej z działalności gospodarczej a VAT

0 941

Wycofanie nieruchomości niemieszkalnej z działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem jej nabycie jak i późniejsze użytkowanie nie dawało prawa do odliczenia podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 29 stycznia 2016 roku nr ITPP3/4512-680/15/MD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości niemieszkalnej. Przedmiotowa nieruchomość jest środkiem trwałym wprowadzonym do ewidencji środków trwałych i podlega amortyzacji. Podatnik zamierza wycofać nieruchomość z działalności gospodarczej i przekazać na potrzeby osobiste w celu darowania jej synowi do jego majątku osobistego. Nieruchomość wykorzystywana w działalności gospodarczej została nabyta „na podstawie zwolnienia” od podatku od towarów i usług, a w trakcie jej użytkowania nie zostały poniesione nakłady na remont, modernizację, adaptację i rozbudowę.

Na tym tle Podatnik powziął wątpliwość dotyczącą skutków w VAT związanych z czynnością wycofania przedmiotowej nieruchomości z działalności gospodarczej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż nieodpłatne przekazanie na cele osobiste przedmiotowej nieruchomości, nie będzie podlegało przepisom ustawy o VAT. Podatnikowinie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani w związku z nabyciem tej nieruchomości (miała ono miejsce w ramach transakcji zwolnionej od podatku), ani jej późniejszym użytkowaniem w ramach prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej.Tym samym nie jest spełniony konstytutywny warunek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.