Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

September 4, 2014

Wycofanie nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby osobiste a VAT

0 1082

Majątek wycofany z prowadzonej działalności gospodarczej na potrzeby najmu prywatnego, który nadal będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych, nie rodzi obowiązku korekty podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 lipca 2014 roku nr IPTPP1/443-317/14-5/RG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który rozważa zaprzestanie wykonywania działalności w ramach wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W związku z tym planuje wycofać nieruchomości podlegające wynajmowi z ewidencji środków trwałych i przeznaczyć je na potrzeby prywatne. Podatnik chce rozliczać przychody z tytułu wynajmu nieruchomości stanowiących majątek prywatny w formie ryczałtu ewidencjonowanego, ale przychody z najmu będą nadal opodatkowane podatkiem VAT.

Nieruchomości, które Podatnik zamierza wynajmować są współwłasnością z małżonkiem. Są to lokale i budynki niemieszkalne więc będą wynajmowane tylko pod działalność gospodarczą. Czynności związane z najmem będą podejmowane w sposób ciągły. Podatnik wynajmując lokale będzie działać we własnym imieniu.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przeznaczenie nieruchomości na potrzeby osobiste i wycofanie ich z ewidencji środków trwałych, przy jednoczesnym opodatkowaniu przychodów z najmu podatkiem VAT, nie spowoduje opodatkowania podatkiem VAT tego przekazania, ani nie będzie skutkować korektą podatku naliczonego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy uznał, iż w przedmiotowej sprawie nie nastąpi dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie nastąpi przekazanie budynku na cele osobiste. Przedmiotowe nieruchomości jako towar będą wykorzystywane przez Podatnika w sposób ciągły do celów zarobkowych, o czym świadczy planowany wynajem budynku w ramach tzw. najmu prywatnego. Zatem Podatnik będzie nadal prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji czynność polegająca na wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych – w sytuacji gdy będzie ona w dalszym ciągu wykorzystywana do działalności gospodarczej – nie będzie skutkowała opodatkowaniem podatkiem VAT przedmiotowej transakcji.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż:

- Podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tytułu wycofania z ewidencji środków trwałych nieruchomości, wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a następnie przeniesionych do majątku prywatnego celem przeznaczenia na wynajem w ramach tzw. najmu prywatnego;

- czynność polegająca na wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych – w sytuacji gdy będą one w dalszym ciągu wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych – nie będzie rodzić żadnych konsekwencji w podatku od towarów i usług, w tym obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.