Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 17, 2014

Wycofanie nieruchomości zabudowanej z działalności gospodarczej na cele osobiste wspólników a VAT

0 919

Wycofanie nieruchomości zabudowanej budynkami z majątku Spółki na cele osobiste wspólników nie będzie czynnością zwolnioną z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 7a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 września 2014 roku nr IPPP2/443-554/14-4/KOM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organ podatkowego zwróciła się Spółka, która po nabyciu w 2001 roku nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjnym dokonała w 2007 roku jego rozbudowy, a nakłady na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej nabytej nieruchomości. Budynek ten od samego początku był i nadal jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki opodatkowanej podatkiem VAT i nigdy nie był przedmiotem dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Budynek magazynowy natomiast został wybudowany przez Spółkę w 2013 roku i również od samego początku był wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej Spółki i nigdy nie był przedmiotem dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nieodpłatne przekazanie powyższej nieruchomości obejmującej działkę gruntu zabudowaną dwoma budynkami na cele osobiste wspólników będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż w opisanej sytuacji nie został spełniony warunek oddania nieruchomości do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi po jej wybudowaniu i ulepszeniu. Tym samym nie doszło jeszcze do pierwszego zasiedlenia. Zatem pierwszą czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT będzie dopiero czynność wyprowadzenia tej nieruchomości z działalności, co nie pozwala na zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż dostawa ta dokonywana będzie w ramach pierwszego zasiedlenia.

Zatem organ podatkowy dokonał analizy możliwości zwolnienia od podatku przekazania tych budynków na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Bowiem przy nabyciu nieruchomości zabudowanej budynkiem produkcyjnym Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ale poniosła wydatki na ulepszenie tej nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Wartość prac modernizacyjnych przekroczyła 30% wartości początkowej nieruchomości, w stosunku do których przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i Spółka z tego prawa skorzystała. Jednak Spółka wykorzystywała ten budynek produkcyjny w stanie ulepszonym od 2007 roku do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT przez ponad 5 lat. Tym samym przekazanie budynku produkcyjnego przez Spółkę, będzie mogło korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy w powiązaniu z art. 43 ust. 7a, przy czym taką samą stawką podatku VAT – w myśl art. 29a ust. 8 ww. ustawy - opodatkowana będzie również dostawa gruntu, na którym budynek ten jest posadowiony.

W stosunku natomiast do budynku magazynowego organ podatkowy wskazał, iż skoro Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na wybudowanie tego budynku, stąd też przekazanie budynku magazynowego, nie będzie mogło korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, gdyż nie został spełniony pierwszy warunek, o którym mowa w lit. a tegoż przepisu. Zatem jego przekazanie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem stawki 23%, przy czym taką samą stawką podatku VAT opodatkowana będzie również dostawa gruntu, na którym budynek ten jest posadowiony.

Dostawa ww. nieruchomości nie będzie korzystała także ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, gdyż zarówno budynek produkcyjny, jak i budynek magazynowy - nie były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 8, art. 29a ust. 8, art. 43 ust. 1 pkt 10a, art. 43 ust. 7a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.