Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

January 20, 2015

Wycofanie samochodu osobowego ze spółki cywilnej a VAT

0 1805

Wycofanie samochodu osobowego ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólników, od którego przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2014 roku nr IPTPP4/443-690/14-2/MK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która powstała w marcu 2009 roku na podstawie umowy zawarcia spółki poprzez wniesienie indywidualnych przedsiębiorstw wspólników. Wspólnicy są małżonkami ze wspólnotą majątkową. Jednym z składników wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa jednego że wspólników był samochód osobowy Skoda Fabia II. Samochód ten został nabyty w czerwcu 2008 roku w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z nabyciem tegoż samochodu, przysługiwało częściowe odliczenie podatku VAT od zakupu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Po wniesieniu samochodu w ramach przedsiębiorstwa do spółki był on wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą w formie spółki cywilnej. Samochód był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany. Amortyzacja została zakończona w maju 2013 roku.

Wątpliwości Spółki budzi kwestia opodatkowania czynności wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne wspólników.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując powyższą kwestię organ podatkowy wskazał, że samochód osobowy został wprowadzony do nowo utworzonej spółki przez jednego z współwłaścicieli wraz z całym przedsiębiorstwem. W stosunku do przedmiotowego samochodu przysługiwało częściowe odliczenie podatku VAT od jego zakupu. Powstała spółka cywilna utworzona poprzez wniesienie przedsiębiorstw wspólników z mocy prawa przejęła prawa i obowiązki tych przedsiębiorstw. Zatem wszelkie prawa i obowiązki przynależne poszczególnym przedsiębiorstwom wspólników zostały przeniesione na nowo powstałą spółkę cywilną. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu osobowego zostało przeniesione na spółkę cywilną.

Wobec powyższego organ podatkowy uznał, iż skoro Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu przedmiotowego samochodu na podstawie sukcesji praw i obowiązków podatkowych, w związku z tym, wycofanie samochodu osobowego ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólników podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.