Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

February 2, 2017

Wycofanie samochodu z działalności bez VAT

0 1156

Zakupiłam w 2008 roku samochód używany od firmy ze stawką „zw” (wówczas były takie przepisy - towary używane). Nie korzystałam ze zwolnienia podmiotowego z VAT, a sprzedaż nie była przeznaczona na cele działalności zwolnionej od podatku. Chcę go teraz sprzedać albo wycofać z firmy - czy jest opcja uniknięcia VAT?

ODPOWEDŹ

W sytuacji wycofania przedmiotowego samochodu z działalności gospodarczej, nie będzie konieczne naliczenie podatku VAT. Nie ma możliwości przy jego sprzedaży zastosowania procedury VAT-marża

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zgodnie z art.7 ust. 2 przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste, a także wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Zatem, co do zasady, każde nieodpłatne wydanie towarów, przy nabyciu których przysługiwało chociażby częściowe prawo do odliczenia podatku, podlega opodatkowaniu VAT.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z  tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego.

W niniejszej sprawie mamy do czynienia z samochodem przy zakupie którego Czytelniczka nie miała możliwości skorzystania z odliczenia VAT, nie korzystała ze zwolnienia podmiotowego z VAT, a sprzedaż nie była przeznaczona na cele działalności zwolnionej od podatku.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie można zastosować procedury VAT marża przy sprzedaży tego samochodu, ponieważ nie zostają spełnione warunki wymienione w art. 120 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi procedurę VAT marża można zastosować do tych towarów, których nabycie nie było opodatkowane, lub było opodatkowane na zasadach opodatkowania marży.

Czytelniczka może jednak uniknąć opodatkowania VAT korzystając z zapisów art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, bowiem przy nabyciu samochodu nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT (samochód zakupiony ze stawką „zw”).

Zatem nieodpłatne przekazanie przedmiotowego samochodu na cele osobiste, nie stanowi dostawy towarów w tym przypadku, ponieważ przy nabyciu podatnikowi nie przysługiwało, w całości ani w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Bartosz Gordon

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 , art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.