Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

January 29, 2015

Wycofanie z działalności samochodu zakupionego na umowę sprzedaży

0 838

Czynny podatnik VAT  w ramach działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy (środek trwały). Samochód kupiony w 2013 roku na umowę sprzedaży (bez prawa do odliczenia VAT). Czy przekazanie pojazdu na cele prywatne będzie podlegało VAT?

ODPOWIEDŹ

Jeśli przedsiębiorcy nie przysługiwało odliczenie VAT w związku z kupnem samochodu, to można go wycofać z firmy nie doliczając podatku.

Dotyczy to np. samochodów wprowadzonych do firmy z majątku prywatnego (oświadczeniem), czy też kupionych na fakturę marża. Przekazanie samochodu na cele osobiste reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Opodatkowaniu VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny.

Warunkiem opodatkowania jest jednak przysługujące podatnikowi, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. 

Zatem, jeżeli przy nabyciu samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to można go wycofać z firmy nie doliczając podatku.

Bartosz Gordon