Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 9, 2012

Wydanie nagród w loterii a prawo do odliczenia VAT

0 1114

Podatnik, nabywając samochody osobowe przeznaczone na nagrody w loterii, związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy, jest uprawniony do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych samochodów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2012 roku nr IPPP3/443-482/12-2/MPe

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zorganizowała loterię, w której m.in. nagrodami były samochody osobowe. Wartość netto samochodu Spółka zaksięgowała w koszty z tyt. promocji konsumenckich, podatek naliczony Spółka odliczyła do US, a na podstawie faktury wewnętrznej VAT odprowadziła jako podatek należny do US.

W związku z tym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego, z zapytaniem czy postąpiła prawidłowo stosując odliczenie podatku naliczonego przy ich zakupie.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z brzmienia przepisu art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a ustawy zmieniającej jednoznacznie wynika, że pełne odliczenie podatku naliczonego od nabytych samochodów osobowych dotyczy tylko takich przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż nabytych przez niego samochodów osobowych. Mówiąc o przedmiocie działalności podatnika, przepis ten wiąże go jednocześnie z odsprzedażą konkretnych samochodów poprzez użycie wyrazu „tych”, przy czym ich odsprzedaż jest jedyną okolicznością wymienioną w tym przepisie, która uzasadnia jego zastosowanie. Zatem do nabycia uprawnienia pełnego odliczenia podatku naliczonego konieczne jest równoczesne przeznaczenie danego, konkretnego samochodu do odsprzedaży. Pełne odliczenie podatku naliczonego nie dotyczy natomiast podatku naliczonego przy zakupie tych samochodów osobowych, które są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w inny sposób niż wskazany w art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy.

Użyty zatem termin "odprzedaż" obejmuje takie rodzaje działalności gospodarczej podatnika, w ramach których nabywane samochody, są traktowane jako towary handlowe - przeznaczone do ich dalszego zbycia, m.in. przekazania ich w formie nagród.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy stwierdził, iż Spółka nabywając samochody osobowe (nagrody) związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy, jest uprawniona do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych samochodów (nagród) wydawanych następnie uczestnikom loterii.

Podstawa prawna: art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 3 ust.2 pkt 7 lit. a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.