Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 1, 2013

Wydatki na lokal przed rozpoczęciem działalności a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 834

Podatniczce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego wraz z garażem, wystawionych i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik VAT czynny, związanych z przyszłą działalnością gospodarczą.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 202 roku nr IPPP2/443-1002/12-2/DG.  

Sytuacja podatnika

Podatniczka w październiku 2011 r. nabyła lokal mieszkalny z garażem znajdujący się w budynku mieszkalnym wraz z udziałami w części wspólnej budynku oraz działki gruntowej, z zamiarem przeznaczenia ich do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej m. in. na doradztwie w zakresie działalności gospodarczej i zarządzania, a więc działalności opodatkowanej VAT. W latach 2009-2011 Podatniczka dokonywała wpłat zaliczek na poczet nabycia przedmiotowych nieruchomości, które dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Podatniczkę. Po dokonanym odbiorze przedmiotowej nieruchomości Podatniczka poniosła koszty na jego wykończenie. Powyższe wydatki dokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Podatniczkę.

Jednocześnie w lipcu 2011 roku złożyła do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R i rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Będąc czynnym podatnikiem VAT dokumentuje sprzedaż usług doradczych, administracyjnych fakturami VAT stosując podstawową stawkę VAT. Podatniczka rozlicza się za okresy kwartalne deklaracjami VAT-7K.

W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z otrzymanych przed dokonaniem rejestracji jako podatnik czynny VAT faktur dokumentujących zakup lokalu mieszkalnego wraz garażem z przeznaczeniem na wykorzystywanie w prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej oraz wydatki na zmiany adaptacyjno-aranżacyjne przedmiotowego lokalu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki wynikające z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jednocześnie ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Natomiast art. 96 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zarazem art. 88 ust. 4 ww. ustawy nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy stwierdził, iż ustawa nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnika VAT czynnego.

Reasumując, Podatniczka nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją do podatku od towarów i usług, bowiem nabycie lokalu mieszkalnego wraz z garażem były związane z działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny w momencie skorzystania z tego prawa. Prawo to można zrealizować na zasadach określonych w art. 86 ust. 10, 11 i 13 ww. ustawy, o ile nie zachodzą inne wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy. Również wydatki poniesione przez Podatniczkę jako czynnego podatnika VAT na wykończenie tego lokalu służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W celu realizacji powyższego prawa – tj. odliczenia z tytułu nabycia nieruchomości Podatniczka powinna dokonać aktualizacji zagłoszenia VAT-R (poprzez wskazanie innego, wcześniejszego okresu złożenia pierwszej deklaracji), a następnie złożyć zaległe deklaracje za okresy, w których otrzymywała ona faktury VAT.

Prawo takie przysługuje również Podatniczce z tytułu poniesienia wydatków na wykończenie tego lokalu z faktur, które otrzymała jako czynny zarejestrowany podatnik VAT i wykorzystanych do prowadzenia działalności opodatkowanej. Prawo to może zrealizować w drodze złożenia korekt deklaracji VAT-7K, poprzez uwzględnienie podatku naliczonego z ww. faktur, w rozliczeniu za okres, w którym powstało prawo zgodnie z art. 86 ust. 13 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86, art. 88, art. 96 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.