Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

April 18, 2013

Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności a prawo do odliczenia podatku VAT

0 851

Podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane przyszłym osiąganiem przychodów z działalności opodatkowanej przed dniem rejestracji dla potrzeb VAT po uprzednim uzyskaniu statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2013 roku nr IBPP2/443-1079/12/WN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się podatnik, który w 2012 roku rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi gościnnych. Natomiast w poprzednim roku przeprowadził przebudowę i modernizację wolno stojącego w obrębie swojej posesji budynku gospodarczego, który po zmianie formy zagospodarowania jest budynkiem użytkowym i w całości służy prowadzeniu działalności gospodarczej. W okresie przebudowy Podatnik nie miał zgłoszonej działalności gospodarczej, nie był podatnikiem VAT, nie mógł więc dokonywać odliczenia podatku VAT uiszczonego w momencie zakupu materiałów i usług budowlanych. Jednak wszystkie wydatki związane z przebudową ponoszone były w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej, w całości opodatkowanej podatkiem VAT.

Wątpliwości Podatnika dotyczą prawa do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków na przebudowę budynku z okresu sprzed rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej i przed zgłoszeniem się do VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego jest otrzymanie faktury lub dokumentu celnego, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Jednakże należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Bowiem realizacja skorzystania z prawa do odliczenia podatku VAT następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej wyrażającej wolę podatnika. Jednocześnie, aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć – najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa – wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż skoro wszystkie ponoszone przez Podatnika przed dniem rejestracji do podatku VAT wydatki związane z ww. przebudową ponoszone były w celu przyszłego osiągania przychodów z działalności gospodarczej w całości opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki, jednakże realizacja tego prawa może nastąpić dopiero po uzyskaniu statusu zarejestrowanego (czynnego) podatnika podatku od towarów i usług.

W celu zrealizowania przez podatnika nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. nabyciami, konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za te okresy rozliczeniowe przed datą rejestracji jako podatnika VAT czynnego, tj. za poszczególne okresy rozliczeniowe 2011r., w których otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, lub odpowiednio za dwa kolejne okresy rozliczeniowe – w których to deklaracjach dokona odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami w tym czasie obowiązującymi oraz w terminach przewidzianych prawem – art. 86 ust. 10, ust. 11 i ust. 13 ustawy o VAT. W niniejszej sprawie koniecznym jest uprzednie skorygowanie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym Podatnik wskaże okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z modernizacją budynku gospodarczego.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że dokonując odliczenia podatnik winien mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 86, art. 88, art. 96 ust. 1 i 2, art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.