Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

August 26, 2014

Wydatki związane z używaniem samochodów do celów mieszanych a VAT

0 908

Podatnikowi przysługuje ograniczone prawo, w wysokości 50%, do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków eksploatacyjnych związanych z używaniem samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych, natomiast od nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu przysługiwać będzie od dnia 1 lipca 2015 roku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2014 roku nr IPTPP4/443-370/14-2/JM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który posiada flotę samochodową składającą się z różnego rodzaju pojazdów. W skład tej floty wchodzą między innymi samochody osobowe wykorzystywane w sposób mieszany, tj. do działalności gospodarczej Spółki oraz do innych celów. Używanie danego pojazdu samochodowego w sposób „mieszany” nie wyklucza jednak sytuacji ponoszenia przez Spółkę określonych wydatków, które są związane wyłącznie z działalnością gospodarczą. Spośród tego rodzaju wydatków przykładowo można wymienić:

  • opłaty za przejazd autostradą lub opłaty parkingowe ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika,

  • usługi parkowania pojazdów na parkingach strzeżonych,

  • naprawa usterek i uszkodzeń pojazdów powstałych w trakcie podróży służbowej,

  • nabycie paliwa na potrzeby odbycia podróży służbowej,

  • obowiązkowe przeglądy okresowe pojazdów,

  • obowiązkowe przeglądy gwarancyjne oraz pogwarancyjne pojazdów,

  • sezonowe wymiany opon pojazdów (z opon letnich na zimowe i odwrotnie),

  • okresowe mycie pojazdów w związku z koniecznością dbania o odpowiedni wizerunek Spółki.

Każdy z przykładowo wymienionych wydatków wymienionych powyżej ma wyłączny związek z działalnością gospodarczą Spółki. Często, poniesienie wskazanych wydatków jest konieczne, aby pojazdy w ogóle mogły zostać wykorzystane do działalności Spółki.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czyod wydatków, które są w całości związane z działalnością gospodarczą Spółki i dotyczą pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, ma ona prawo do odliczenia 100% VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż od przedmiotowych wydatków dotyczących samochodów osobowych, wykorzystywanych do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych, Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia 100% VAT a ograniczone do 50% w odniesieniu do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, związanych z używaniem samochodów osobowych przeznaczonych do użytku „mieszanego”.

Bowiem zgodnie z art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ww. ustawy, obejmuje m.in. nabycie innych towarów i usług związanych z eksploatacją, używaniem tych pojazdów. Bezsprzecznie ponoszone przez Podatnika koszty wymienionych we wniosku opłat związane są z konkretnym samochodem. Tym samym, ponoszonych kosztów nie można odnosić do ogółu wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy opłaty takie dotyczą użytkowania konkretnego pojazdu, a przesłanka ta została wymieniona w art. 86a ust. 2 pkt 3 ww. ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, że w okresie od dnia 1 kwietnia 2014 roku do 30 czerwca 2015 roku, Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych” tj. do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Prawo do odliczenia 50% kwoty podatku wynikającego z faktur dotyczących kosztów paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do celów „mieszanych” przysługiwać będzie od dnia 1 lipca 2015 roku, co wynika z ww. art. 86a ust. 1 i 2 ww. ustawy oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej.

Podstawa prawna: art. 86 a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.