Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

February 3, 2014

Wydawanie opinii przez Komisję Bioetyczną a VAT

0 1187

Izba Lekarska, świadcząc usługi polegające na wydawaniu opinii w sprawie eksperymentów medycznych, jest urzędem obsługującym organy władzy publicznej, a działająca w jego strukturach komisja bioetyczna wykonuje czynności z zakresu władzy publicznej nałożone odrębnymi przepisami prawa i tym samym nie można uznać jej za podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez komisję bioetyczną.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2014 roku nr IPTPP1/443-813/13-4/MW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Izba Lekarska, czynny podatnik VAT, przy której działa komisja bioetyczna powołana w oparciu o przepis art. 29 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wydająca opinie o projektach eksperymentów medycznych. Powyższe opinie wyrazane są w drodze uchwały, przy uwzględnieniu kryteriów etycznych oraz celowości i wykonalności projektów. Podstawę do przystąpienia przez komisję do prac związanych z wydaniem opinii w sprawie eksperymentu medycznego stanowi wniosek podmiotu występującego o wydanie opinii. Izba nie zawiera umowy cywilnoprawnej z podmiotem występującym o wydanie opinii w sprawie eksperymentu medycznego. Środki finansowe przeznaczone na finansowanie działalności komisji bioetycznej pochodzą z opłat wnoszonych przez podmiot zamierzający przeprowadzić eksperyment medyczny i obejmują koszty działalności komisji bioetyczne.

W związku z powyższym Izba Lekarska zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowo zastosowała przepisy art. 15 ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, uznając, że jako usługodawca świadczy usługi polegające na wydawaniu opinii w sprawie eksperymentów medycznych i w związku z tym wystawia faktury VAT ze stawką 23 %.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż wydawanie przez komisję bioetyczną - powołaną na mocy art. 29 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - opinii w sprawach eksperymentu medycznego podmiotom zamierzającym przeprowadzić taki eksperyment, nie stanowi działalności gospodarczej, która pozwalałaby na uznanie Izby Lekarskiej za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie przedmiotowych czynności. Narzucone ustawami zadania (odpłatne bądź nie), takie jak np. wyrażenie opinii w sprawie eksperymentów medycznych przez komisje bioetyczne nie stanowią usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. Samo zaś wydawanie opinii o eksperymencie medycznym jest zadaniem nałożonym przez ustawodawcę.

W konsekwencji w świetle postanowień art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z treścią art. 13 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku. Izby Lekardkiej nie można uznać za podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez komisję bioetyczną.

Tym samym organ podatkowy uznał, że czynności wykonywane przez komisję bioetyczną przy Okręgowej Izbie Lekarskiej są realizacją powierzonych przez państwo zadań o charakterze publicznym. Komisje bioetyczne działające przy Izbach Lekarskich nie wykonują działalności gospodarczej, a jedynie działalność opiniodawczą.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynności wykonywane przez Izbę Lekarską realizowane są przez podmiot wykonujący zadania z zakresu władzy publicznej, a zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ww. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W tym stanie rzeczy czynności wykonywane przez komisję bioetyczną należy uznać za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem brak podstaw do ich dokumentowania fakturami ze stawką 23%.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 rokju o podatku od towarów i usług, art. 13 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.