Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Drukarnia chce nieodpłatnie wydrukować foldery na festiwal, w zamian za umieszczenie logo na tych folderach i reklamy na festiwalu. Czy to podlega VAT? Czy możemy odliczyć VAT od kosztów związanych z drukowaniem?

ODPOWIEDŹ

Zarówno usługa wydruku folderów jak i dostawa towarów, jakimi są foldery, w zamian za reklamę stanowią czynności odpłatne i podlegają opodatkowaniu VAT. Podatek naliczony w związku z dokonaniem zakupów związanych z tymi czynnościami podlega odliczeniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się, w myśl art.7 ust.1 ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast w myśl art.8 ust.1 ustawy przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z zadanego pytania nie wynika jednoznacznie charakter czynności, jaką drukarnia zamierza dokonać na rzecz organizatora festiwalu - czy jest to sama usługa drukowania na powierzonym materiale czy dostawa folderów wydrukowanych na materiale własnym. W pierwszym przypadku, w myśl przytoczonych powyżej definicji, mamy do czynienia ze świadczeniem usług na rzecz organizatora festiwalu, w drugim – z dostawą towaru. Również, w myśl przytoczonych definicji, niewątpliwie stanowi świadczenie usług dystrybucja folderów z logo drukarni oraz jej reklama na festiwalu – jest to usługa świadczona przez organizatora festiwalu na rzecz drukarni.

Z powyższych rozważań wynika, że drukarnia oraz organizator festiwalu dokonują na swoją rzecz wzajemnych świadczeń (usługa wydruku lub dostawa folderów w zamian za usługę reklamową). Dochodzi zatem do wymiany barterowej. Czynności dokonywane w ramach umowy barterowej są uznawane za świadczenia odpłatne, bo, pomimo, że nie następuje za nie wynagrodzenie w formie pieniężnej, świadczący otrzymuje w zamian ekwiwalentne świadczenie w postaci towaru lub usługi. W interpretacji indywidualnej o sygnaturze IPTPP1/4512-621/15-3/RG z 8 marca 2016 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odniósł się do kwestii odpłatności świadczeń dokonywanych w ramach umowy barterowej w sposób następujący: „Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oznacza wykonanie tych czynności za wynagrodzeniem. Przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty. Wynagrodzenie (zapłata) nie musi nastąpić w formie świadczenia pieniężnego. Może to być również świadczenie rzeczowe. Taki sposób rozliczania wzajemnych należności przedsiębiorców nie stanowi naruszenia dyspozycji zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 z późn. zm.), który zastrzega jedynie, że bezpośrednie przepływy pieniężne powinny odbywać się w formie bezgotówkowej. Inne sposoby wykonania zobowiązań skutkujące zapłatą nie zostały wyłączone. Świadczenia rzeczowe mogą również zostać uznane za transakcje barterowe. Barter w polskim prawie uważa się za jeden z rodzajów umowy zamiany. Celem umów barterowych jest niedokonywanie dodatkowych rozliczeń pieniężnych pomiędzy kontrahentami, a w konsekwencji maksymalne uproszczenie obrotu gospodarczego, w tym oczywiście rozliczeń podatkowych. Należy podkreślić, że barter polega nie tylko na równoważącej się wartościowo transakcji towar za towar, lecz również: usługa za usługę, towar za usługę, lub usługa za towar. Podstawowym założeniem i istotą umów barteru jest brak konieczności ponoszenia dodatkowych świadczeń, a to, czy strony umówią się na wymianę towaru za towar, usługi za usługę czy też towaru za usługę nie ma istotnego znaczenia.”

Zatem opisane w pytaniu czynności: ze strony drukarni wydruk folderów, a ze strony organizatora festiwalu usługa reklamowa, są w istocie czynnościami odpłatnymi i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl art.106a i 106b ustawy o VAT obie strony są obowiązane wystawić faktury dokumentujące dokonanie opisanych czynności, natomiast wzajemne zobowiązania mogą podlegać kompensacie.

Podstawowe warunki dokonania odliczenia podatku naliczonego zostały wymienione w art.86 ust.1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione przez nich towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, że, jak ustalono powyżej, czynność wykonywana przez drukarnię na rzecz organizatora festiwalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest to czynność zwolniona podmiotowo od VAT, drukarnia ma prawo do odliczenia podatku od tych zakupów związanych z przedmiotową czynnością, które nie zostały wymienione w art.88 ustawy, pod warunkiem, że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego od VAT i otrzyma oryginały faktur dokumentujących dokonane zakupy.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.