Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

September 22, 2017

Wykazanie przez Gminę w deklaracji VAT obrotu z tytułu pobierania opłat za mleko

0 1009

Gmina nie jest zobowiązana do wykazywania w deklaracji VAT obrotu lub podatku należnego za pobieranie opłat za mleko, gdyż w tym wypadku Gmina nie występuje jako podatnik VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 sierpnia 2017 roku nr 0113-KDIPT1-1.4012.407.2017.1.MSU

Sytuacja Podatnika

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Niektóre placówki oświatowe Gminy biorą udział w programie dostarczania uczniom mleka zwykłego oraz mleka smakowego. Osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mleka dostarcza je na teren danej placówki oświatowej. W zależności od zapotrzebowania jest to mleko białe lub mleko białe i smakowe. Mleko białe dzieci otrzymują nieodpłatnie, gdyż jest finansowane przez Agencję Rynku Rolnego. Natomiast w przypadku mleka smakowego, dzieci są zobowiązane dopłacić około 20 groszy za jeden kartonik. Pieniądze z tego tytułu są zbierane przez wyznaczonego w tym celu pracownika placówki oświatowej, który następnie przekazuje je sprzedawcy mleka. W ten sposób Gmina nie dokonuje zakupu mleka od sprzedawcy, a jedynie pośredniczy w przekazywaniu należności za mleko. Gmina nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. Równocześnie, Gmina nie może sprzedać mleka po ustalonej przez siebie cenie, gdyż zgodnie z programem, docelowym odbiorcą mleka są jedynie uczniowie.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia czy Gmina jest obowiązana do wykazywania w deklaracji VAT obrotu lub podatku należnego wynikającego z pobierania opłaty za mleko.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133. W art. 99 ust. 14 ustawy zapisano, że minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, 8 i 9, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku.

Aktualny wzór deklaracji VAT-7 określa – obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. – rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług w załączniku nr 1. Zgodnie z zawartymi w tym rozporządzeniu „Objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K)” – załącznik nr 3 do rozporządzenia, w części C deklaracji wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W tej części wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Okoliczności przedstawione we wniosku jednoznacznie wskazują, że nie zostają spełnione przesłanki wynikające z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ wykonywane przez Gminę czynności nie stanowią dostawy towarów, ani też świadczenia usług podlegających opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wykazywania w deklaracji VAT obrotu ani też kwot podatku należnego wynikającego z pobierania opłaty za mleko.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 oraz art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.