Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

August 7, 2017

Wykazanie w deklaracji VAT-7 zakupu nieruchomości w ramach najmu prywatnego

0 1686

Zakupione w 2013 roku w ramach najmu prywatnego apartamenty należy wykazać w wartości netto nabytych towarów w poz. 41 oraz podatku VAT naliczonego w poz. 42 deklaracji VAT-7(14).

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2017 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.158.2017.1.KT

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży palet i elementów drewnianych do palet. Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2013 roku zakupił 7 samodzielnych lokali mieszkalnych w kompleksie apartamentów nad morzem (4 lokale w sierpniu 2013 roku i 3 lokale w listopadzie 2013). Lokale te Zainteresowany zakupił jako osoba prywatna, nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. W ramach działalności gospodarczej nie zamierza wynajmować nieruchomości. W związku z tym, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT odliczył podatek VAT naliczony ujmując go w deklaracji VAT-7 w pozycji „nabycie towarów i usług pozostałych”. Powyższe lokale Zainteresowany zamierza wynajmować co najmniej 10 lat. Wynajem lokali jest co miesiąc dokumentowany fakturą dla stałego najemcy z wykazaną stawką 8% VAT jako najem krótkotrwały. Wnioskodawca wszystkie zakupione apartamenty wynajął firmie zewnętrznej, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Najemca w ramach umowy najmu jest uprawniony do dalszego podnajmu przedmiotu umowy. Najemca podnajmuje te apartamenty w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej opisanej w PKWiU 55.10.10.0 (usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe). Z tytułu najmu najemca uiszcza na konto Wnioskodawcy miesięczny czynsz w stałej wysokości. Kwota czynszu zawiera podatek VAT 8%. Zainteresowany co miesiąc wystawia najemcy fakturę na najem apartamentów. Fakturę wystawia jako osoba prywatna. Wnioskodawca podatek należny z tytułu najmu wykazuje co miesiąc w deklaracji VAT-7, łącząc to z podatkiem należnym i naliczonym wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli powyższe źródło przychodów może być zaliczone do najmu prywatnego to czy Wnioskodawca prawidłowo wykazał zakup apartamentów w deklaracji VAT-7 w pozycji „pozostałe nabycia”?

Stanowisko Dyrektora

Najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że najem wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Stosownie do treści „Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D)”, w części D wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Z objaśnień do deklaracji VAT-7 wynika, iż w części D.2. w poz. 39 wykazuje się wartość netto nabytych przez podatnika towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych nabywcy. Natomiast, w poz. 40 wykazuje się kwotę podatku naliczonego od nabytych przez podatnika towarów i usług wymienionych w poz. 39. Z kolei, z treści deklaracji VAT-7(14) wynika, iż w części D.2. w pozycji 41 wykazuje się wartość netto nabytych towarów i usług pozostałych, a w pozycji 42 podatek naliczony od nabytych towarów i usług pozostałych.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy, należy wskazać, iż jak wynika z okoliczności sprawy nabycie przedmiotowych apartamentów ma związek z czynnościami opodatkowanymi. A zatem Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowym lokali. Przy czym, skoro nabyte towary nie zostały przez Wnioskodawcę zaliczone do środków trwałych majątku związanego z działalnością gospodarczą, to wykazanie wartości netto nabytych towarów, tj. kwoty netto w poz. 41 oraz podatku VAT naliczonego w poz. 42 z tytułu zakupu apartamentów w deklaracji VAT-7(14), jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.