Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

July 7, 2017

Wykazanie w remanencie likwidacyjnym budynku wraz z nakładami inwestycyjnymi

0 1115

Przekazanie budynku usługowego przed likwidacją działalności gospodarczej nie powoduje obowiązku jego wykazania w spisie z natury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 czerwca 2017 roku nr 0113-KDIPT1-1.4012.162.2017.2.ŻR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem VAT, wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu. W działalności gospodarczej w ewidencji środków trwałych Wnioskodawca ma wprowadzony budynek usługowy. W bieżącym roku Wnioskodawca planuje zakończyć działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, a budynek usługowy wraz z poniesionymi nakładami na modernizację dalej wykorzystywać do działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki cywilnej. Wnioskodawca zamierza przekazać budynek usługowy do Spółki cywilnej przed zaprzestaniem czynności opodatkowanych. W związku z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych Wnioskodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

Czy przy likwidacji działalności gospodarczej jako osoby fizycznej należy budynek wraz z nakładami inwestycyjnymi wykazać w remanencie likwidacyjnym, jeżeli nadal będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych w Spółce cywilnej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Według art. 14 ust. 8 ustawy, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 2.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, że skoro czynność przekazania do Spółki cywilnej budynku usługowego wraz z poniesionymi nakładami nastąpi przed zakończeniem działalności gospodarczej (tj. przed zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych), to na dzień likwidacji działalności (zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych) Wnioskodawca – w ramach działalności gospodarczej - nie będzie posiadał przedmiotowego budynku wraz z nakładami. W związku z powyższym nie wystąpi obowiązek wykazania ww. środka trwałego w postaci budynku usługowego wraz z poniesionymi nakładami w remanencie likwidacyjnym sporządzonym na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Podstawa prawna: art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.