Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

May 1, 2013

Wykład wygłoszony przez zagraniczną firmę na zlecenie stowarzyszenia

0 1003

Stowarzyszenie będące czynnym podatnikiem VAT zakupiło wykład wygłoszony w Polsce przez przedstawiciela firmy angielskiej, która wystawiła fakturę za tę usługę. Firma angielska nie posiada siedziby ani miejsca wykonywania usług w Polsce. Wykład dotyczył tematów związanych z kulturą i został wygłoszony na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie w ramach działalności statutowej, dla swoich członków. Za uczestnictwo w tym kongresie Stowarzyszenie wystawiało faktury sprzedaży z podatkiem VAT. Czy opisana usługa ta powinna być potraktowana jako import usług?

ODPOWIEDŹ

Stowarzyszenie powinno rozpoznać import usług w stosunku do opisanej usługi.

UZASADNIENIE

Z treści art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wynika, że nabycie usług przez polskiego podatnika od innego podatnika nieposiadającego siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju należy co do zasady uznać za import usług. Wyjątkiem od tej zasady jest świadczenie usług związanych z nieruchomościami, jeżeli świadczącym usługę jest podmiot zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium kraju.

Opisana powyżej zasada ogólna ma zastosowanie, jeżeli usługa jest w rozumieniu ustawy świadczona na terytorium Polski. Miejsce świadczenia usług określa się natomiast w oparciu o przepisy art.28b-28n ustawy o podatku od towarów i usług oraz o przepisy wykonawcze wydane na podstawie art.28o ustawy (§4-§6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Zgodnie z art.28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Stosownie do tej zasady opisana w pytaniu usługa będzie uznana za świadczoną na terytorium Polski, gdyż tu Stowarzyszenie będące usługobiorcą posiada siedzibę.

Od opisanej powyżej zasady ogólnej jest kilka wyjątków. Jeden z nich został zawarty w art.28g ustawy o VAT i mówi o tym, że miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają. Wyjątek ten nie ma jednak zastosowania w opisanym przez Państwa przypadku, gdyż dotyczy on wyłącznie usług wstępu, a opisana w pytaniu usługa tego warunku nie spełnia. Podobnie, w opisanym przypadku nie znajdą zastosowania inne wyjątki od zasady ogólnej wymienione w ustawie i rozporządzeniu wykonawczym.

Kierując się powyższymi przepisami, Stowarzyszenie, które, jak wynika z pytania, w opisanej transakcji występuje w charakterze podatnika (o czym świadczy chociażby fakt, że wystawiło faktury VAT uczestnikom kongresu), powinno rozpoznać import usług w stosunku do usługi wygłoszenia wykładu przez przedstawiciela angielskiej firmy nie posiadającej siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Obowiązek podatkowy w stosunku do tej usługi powstał, zgodnie z art.19 ust.19a ustawy o VAT, z chwilą wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wykonaniem usługi Stowarzyszenie zapłaciło angielskiej firmie całość lub część należności, obowiązek podatkowy w stosunku do przedpłaconej kwoty powstał z chwilą otrzymania zaliczki przez usługodawcę (art.19 ust.19b w powiązaniu z ust.11 ustawy).

Odrębną kwestią jest ustalenie stawki podatku w stosunku do otrzymanej usługi. W imporcie usług należy zastosować taką stawkę VAT, jaka byłaby właściwa w przypadku świadczenia danej usługi przez podmiot krajowy. W informacjach podanych w zadanym przez Państwa pytaniu nie znajduję podstaw do zastosowania zwolnienia w stosunku do usługi świadczonej przez angielską firmę, ale należałoby dokładnie przeanalizować jej charakter i warunki świadczenia, w celu ustalenia czy nie mogłaby korzystać ze zwolnienia od podatku.

Z zadanego pytania nie wynika wprost, czy usługa w całości była związana ze sprzedażą opodatkowaną Stowarzyszenia, jednakże z faktu, że, jak opisano w pytaniu, Stowarzyszenie za uczestnictwo w kongresie wystawiało faktury sprzedaży z podatkiem VAT, wnioskuję że tak było. W takiej sytuacji Stowarzyszenie ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego, na podstawie art.86 ust.1 i ust.2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT. Należałoby jednak upewnić się, czy Stowarzyszenie zasadnie opodatkowało VAT usługę uczestnictwa swoich członków w konferencji (np. czy usługa ta nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art.43 ust.1 pkt 21 ustawy o VAT).

Ewa Konarska