Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Roboty budowlane związane z odwodnieniem dna wykopu, dotyczące budynku mieszkalnego, mieszczącego się w grupowaniu PKOB 11, objętego społecznym programem mieszkaniowym, świadczone jako usługa kompleksowa opodatkowane są stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Natomiast w zakresie usługi polegającej na wykonaniu projektu odwodnienia należy zastosować stawkę podstawową tj. 23%, tym samym wyłączyć z przedmiotowej usługi odwodnienia dna wykopu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2012 roku nr IPPP2/443-868/12-2/JW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się do organu podatkowego Podatnik, który wykonuje prace odwodnieniowe polegające na obniżeniu lustra wody za pomocą igłofiltrów, studni głębinowo depresyjnych, drenaży, oraz zabezpieczanie wykopów budowlanych za pomocą ścianek berlińskich, ścianek szczelnych z grodzic stalowych, palisad. W związku z tym, podpisał umowę z Generalnym Wykonawcą na wykonanie usługi odwodnienia dna wykopu pod budynek mieszkalny w ramach budowy zespołu budynków wielorodzinnych. Budynki zabudowy wielorodzinnej sklasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 111, gdzie lokale mieszkalne nie przekraczają 150 m2 powierzchni użytkowej. Zgodnie z zawartą umową przedmiotem umowy jest kompleksowe wykonanie odwodnienia wykopu w skład, którego wchodzi: wykonanie projektu odwodnienia, wykonanie pomiarów poziomu swobodnego zwierciadła wody (piezometrów), instalacja zestawów igłofiltrowych, pompowanie wody z dozorem całodobowym, ułożenie rurociągów zrzutowych, wykonanie osadników zrzutu wody, nadzór hydrogeologiczny, opłaty za zrzut wody i uzyskanie wszelkich pozwoleń z MPWIK. Prace odwodnieniowe Podatnik wykonuje za pomocą własnego sprzętu i własnych pracowników. Wykonywane odwodnienie i zabezpieczenie wykopu jest niezbędne do realizacji budowy budynku mieszkalnego posadowionego na działce inwestora. Podatnik wykonywane czynności fakturuje na podstawie zaawansowania poszczególnych prac odwodnieniowych, podstawą do wystawienia faktury jest każdorazowo protokół odbioru robót częściowych.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługa odwodnienia wykopów za pomocą sprzętu odwodnieniowego pod budownictwo mieszkaniowe sklasyfikowane w dziale PKOB 11 podlega w całości opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8% ...

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, 8% stawka podatku VAT znajduje zastosowanie w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zatem, w przypadku czynności objętych normą przepisu art. 41 ust. 12, kluczowym elementem pozwalającym prawidłowo określić stawkę podatku VAT jest rodzaj budynku oraz rodzaj czynności.

Dokonując analizy obowiązujących przepisów ww. ustawy organ podatkowy stwierdził, że preferencyjna stawka podatku w wysokości 8% ma zastosowanie do budowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym sklasyfikowanych w PKOB 11. Jednocześnie zaznaczył, iż pojęcie „usługa kompleksowa” rozumiana jako wykonanie funkcjonalnie powiązanych świadczeń przez jednego usługodawcę nie powinno być mylone z rozgraniczeniem na usługi zasadnicze i pomocnicze. Usługa kompleksowa związana z pracami budowlanymi może bowiem dotyczyć wykonania przez jednego wykonawcę np. fundamentów bądź robót dekarskich, stanu surowego budynku, lub całego budynku z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi, osiedla z budynkami mieszkalnymi, użytkowymi, infrastrukturą osiedlową (drogi, dojścia, kanalizacja itd.). Wykonanie usługi kompleksowej absolutnie nie jest identyfikowane z zastosowaniem jednej stawki podatku od towarów i usług. Każda z tych kategorii usług może mieć charakter kompleksowy i być świadczona przez jednego wykonawcę. Z punktu widzenia zastosowania właściwej stawki VAT może mieć jedynie znaczenie podział na usługi zasadnicze i pomocnicze, a nie charakter kompleksowej usługi. Usługa zasadnicza i pomocnicza opodatkowana jest tą samą stawką. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie.

Jak wynika z opisu sprawy, wykonanie usługi odwodnienia dna wykopu pod budynek mieszkalny jest związany z robotami budowlanymi dotyczącymi budowy obiektu budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego w PKOB 11. Zatem, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być dzielona dla celów podatkowych. Wynika to z samego charakteru usługi, która składa się z różnych świadczeń, prowadzących jednak do jednego celu.

W przedmiotowej sprawie mamy więc do czynienia z jednolitym świadczeniem określonym przez Podatnika jako usługi odwodnienia dna wykopu pod budynek mieszkalny w ramach budowy zespołu budynków wielorodzinnych. Dlatego też, zgodnie z art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 ustawy oraz art. 146a pkt 2 – zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT 8 %.

Natomiast w przypadku usługi polegającej na wykonaniu projektu odwodnienia, analiza powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż brak jest podstaw do zastosowania dla przedmiotowych usług projektowych stawki preferencyjnej w wysokości 8%. W odniesieniu bowiem do budownictwa mieszkaniowego przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przewidują możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku jedynie w zakresie dostawy, budowy, remontu i modernizacji, termomodernizacji czy też przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Jednocześnie przepisy te nie przewidują takiej stawki podatku dla usług projektowania. Usługi projektowe realizują odrębne od usług budowlanych potrzeby klienta, a zatem nie mogą być uznane za tożsame z ww. usługami budowlanymi.

A zatem, na podstawie art. 41 ust. 1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1 ustawy, przedmiotowe usługi projektowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust.1, ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.