Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

October 22, 2012

Wykonanie pochylni dla osoby niepełnosprawnej a stawka VAT

0 1037

Wykonanie pochylni dla niepełnosprawnych w budynku objętym społecznym programem mieszkaniowym będzie opodatkowane 8% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2012 roku nr IBPP2/443-1144/11/ASz.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Firma, która wykonała pochylnię dla osoby niepełnosprawnej w miejscu jej zamieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Pochylnia stanowi element konstrukcyjny budynku połączony w sposób trwały, połączony z ogólną klatką schodową, tak aby mogli korzystać z niej pozostali lokatorzy. Wykonanie pochylni dla osoby niepełnosprawnej było zrealizowane w ramach modernizacji części budynku zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W związku z powyższym Firma zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, iż stawka podatku VAT na wykonanie pochylni dla osoby niepełnosprawnej w budynku zaliczonym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym powinna wynosić 8%, zgodnie z art. 41 ust.12 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Firmy, zgodnie z którym wykonanie pochylni dla osoby niepełnosprawnej w budynku zaliczonym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym powinna wynosić 8%.

Bowiem zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

W myśl art. 41 ust. 12a ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl tego zastrzeżenia, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Stosownie do art. 41 ust. 12c ustawy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

W podsumowaniu organ podatkowy potwierdził, iż dla wykonania przez Firmę pochylni dla niepełnosprawnych, w sytuacji gdy roboty te mieszczą się w pojęciu modernizacji oraz dotyczą obiektu budowlanego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, budynek posiada PKOB 112, znajdzie zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 8%, bowiem usługa będzie dotyczyła kompleksowego wykonania pochylni dla niepełnosprawnych w budynku mieszkalnym, która stanowi element konstrukcyjny budynku połączony z nim w sposób trwały.

Postawa prawna: art. 41 ust. 12-12c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.