Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

October 17, 2013

Wykonanie projektu budowlanego wraz z przeniesieniem praw autorskich a stawka VAT

0 1045

Wynagrodzenie z tytułu wykonania projektu budowlanego wraz z przeniesieniem praw autorskich do tego projektu będzie opodatkowane podstawową stawką VAT, tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2013 roku nr IBPP2/443-389/13/BW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka Cywilna, w której jeden ze wspólników wykonuje zawód architekta oraz posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Zatem spełnia przesłanki wynikające z art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Spółka cywilna podpisuje z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego obejmującą całość dokumentacji tj. projekt architektoniczny wraz z projektami branżowymi. 

W umowie na wykonanie projektu jest klauzula obejmująca prawa autorskie o następującej treści:

  • Projekty wykonane przez wykonawcę na podstawie niniejszej umowy pozostają pod ochroną przepisów prawa autorskiego.

  • Z chwilą zapłaty wynagrodzenia za przedmiot umowy w pełnej wysokości na zamawiającego przechodzą autorskie prawa majątkowe do utworu architektonicznego zawartego w projekcie wyłącznie w zakresie wykorzystania projektu dla własnego użytku osobistego zamawiającego i wyłącznie w ramach jednej umowy.

  • Na wykorzystanie projektu przez zamawiającego w ramach innej budowy lub budów wymagana jest odrębna zgoda wykonawcy wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności. Za dodatkową zapłatą wynagrodzenia wykonawcy określonego w par. 5 ust. 1 niniejszej umowy - za każdą kolejną budowę. Dotyczy to także koncepcji i założeń projektowych, choćby zostały zmodyfikowane.

  • Zamawiający nie jest uprawniony do przeniesienia nabytych praw autorskich majątkowych do utworu architektonicznego zawartego w projekcie na inne osoby bez dodatkowej zgody wykonawcy wyrażonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności i za zapłatą dodatkowego wynagrodzenia.

  • Zamawiający nie jest uprawniony do:

    • Utrwalania i zwieloktrotniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie jakąkolwiek metodą lub techniką w tym zwłaszcza techniką drukarską cyfrową zapisem magnetycznym,

    • Obrotu oryginałem albo egzemplarzami utworu architektonicznego zawartego w projekcie, w jakikolwiek sposób, w tym poprzez wprowadzenie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy.

    • Rozpowszechniania utworu architektonicznego zawartego w projekcie w jakikolwiek sposób, w tym poprzez publiczne wystawienie, wyświetlenie, czy publiczne udostępnianie go w taki sposób aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.

W związku z powyższym Podatnik ma wątpliwości co do stawki podatku VAT do sprzedaży wykonanego projektu budowlanego obejmującego projekty branżowe oraz przeniesienia majątkowych praw autorskich do niego. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 i poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż z 8% stawki podatku VAT korzystają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Natomiast twórcy, zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskim, przysługują autorskie prawa osobiste obejmujące przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę.

Drugi rodzaj praw autorskich to prawa majątkowe, które mogą przysługiwać w niektórych sytuacjach również osobom innym niż twórca utworu z mocy ustawy lub z mocy stosownej umowy cywilnoprawnej. Dotyczy to np. autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. 

Zatem dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy uznał, iż nie zostaje spełniona przesłanka do uznania Spółki Cywilnej za twórcę, o którym mowa w ww. ustawie. Bowiem Spółka Cywilna nie jest osobą fizyczną lecz jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. W związku z tym Spółce Cywilnej nie mogą przysługiwać autorskie prawa osobiste, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Również Spółka Cywilna nie może być podmiotem autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór. Osoby które tworzą Spółkę Cywilną nie są pracownikami tej Spółki lecz jej współwłaścicielami. Zatem również w tym przypadku nie zostaje spełniona przesłanka do uznania Spółki Cywilnej za twórcę, o którym mowa w ww. ustawie. 

Dlatego też, mając na uwadze zapis pozycji 181 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, że Spółce Cywilnej nie przysługuje prawo do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku dla przeniesienia majątkowych praw autorskich do wykonanego projektu budowlanego. Czynności te powinny być opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług. 

Zatem zarówno wynagrodzenie za wykonanie projektu budowlanego obejmującego projekty branżowe, jak i za przeniesienie majątkowych praw autorskich do przedmiotowego projektu budowlanego wraz z projektami branżowymi winno zostać opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 oraz poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.