Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

September 19, 2013

Wykonanie tarasu lub montaż desek tarasowych a stawka VAT

0 3328

Usługa wykonania tarasu lub montażu desek tarasowych z wykorzystaniem własnych towarów w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, będzie opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2013 roku nr ITPP1/443-377/13/AP.

Sytuacja podatnika

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykonuje na rzecz swoich klientów indywidualnych montaż zewnętrznych tarasów z elementów drewnopochodnych i montowanych za pomocą kotwy, kątowników i śrub do legarów. Tarasy wykonywane są z własnych materiałów. Zgodnie z zawartą z klientem umową jest to usługa wykonania tarasu lub montaż desek tarasowych. Wykonane zlecenia dotyczą obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli prace związane są z budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub lokalami mieszkalnymi. Zlecenia dotyczą wykonywanych usług na wykonanie tarasu w nowobudowanym budynku mieszkalnym, które stanowią integralną część budynków mieszkalnych, bądź remont lub modernizacja tarasu w budynku mieszkalnym bądź lokalu mieszkalnym, polegające na wymianie nawierzchni tarasu, z płytek gresowych na deski tarasowe.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przy wykonywaniu usług montażu tarasu lub montażu desek tarasowych może zastosować stawkę podatku w wysokości 8% VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę, oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ww. ustawy, tj. dostawa, budowa, remont, modernizacja, przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Bowiem zastosowanie jednej stawki podatku od towarów i usług do świadczonych usług i opodatkowanie nią także dostawy materiałów wykorzystywanych do wykonania tej usługi, uwarunkowane jest zakresem, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą.

Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest montaż np. tarasów z elementów drewnopochodnych, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy, tj. materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp. Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu dla celów podatkowych.

Zatem odnosząc regulacje prawne do opisu przedstawionego we wniosku organ podatkowy stwierdził, że o ile przedmiotem zawieranych z klientami umów jest usługa wykonania tarasu lub montażu desek tarasowych dotycząca budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy z wykorzystaniem towarów Spółki i o ile roboty te wykonywane są w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to do całości świadczenia zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 12 ww. ustawy, z uwzględnieniem unormowań wynikających z art. 41 ust. 12c ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 i 12 c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.