Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Po moim zmarłym ojcu, który świadczył usługi jubilerskie została kasa fiskalna, co mam z tą kasą zrobić. Ponieważ podobnie jak ojciec świadczę usługi jubilerskie czy mogę ją wykorzystać we własnej działalności?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pan wykorzystać kasę do własnej działalności po dokonaniu odczytu z pamięci fiskalnej kasy i wymianie modułu u fiskalnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących podatnicy, którzy prowadzili ewidencję za pomocą kas w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym:

  1. wykonują raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny);

  2. składają w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia;

  3. składają wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego;

  4. dokonują przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego.

W myśl § 15 ust. 2 odczyt powinien być zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem § 27.Po złożeniu wniosku o dokonanie odczytu i wniosku o wyrejestrowanie kasy, a także w wyniku spisania protokołu z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej naczelnik urzędu skarbowego dokona wykreślenia tej kasy z prowadzonego w danym urzędzie skarbowym rejestru urządzeń  kasowych. Przepisy  rozporządzenia nie zawierają ograniczeń dotyczących miejsca dokonania odczytu dlatego też przyjmuje się, iż możliwe jest odczytanie zawartości pamięci kasy fiskalnej zarówno w miejscu jej użytkowania, w siedzibie serwisu jak również po uzgodnieniu w siedzibie urzędu skarbowego. Z praktyki stosowanej przez urzędy skarbowe wynika, iż bardzo często stosowaną metodą jest dokonanie odczytu przez uprawniony serwis a następnie dostarczenie odczytu wraz z książką serwisową do urzędu skarbowego. W konsekwencji zostaje spisany i podpisany protokół przez urzędnika. Protokół podpisuje w obecności urzędnika również podatnik i uprawniony serwisant.

Takie warunki musi spełnić podatnik stosujący kasę w przypadku zaprzestania jej użytkowania w trybie fiskalnym, natomiast w przypadku gdy kasy są przejmowane przez spadkobiercę to mogą one być nadal przez niego stosowane tylko przy dochowaniu określonych warunków stosowania tych kas, a w szczególności, gdy kasy te będą zapisywały w pamięci fiskalnej numer NIP podatnika przejmującego działalność, a paragony drukowane przez te kasy będą zawierały zgodnie z zapisem § 8 ust. 1:

  • pkt 1 - imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,

  • pkt 2 - numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).

Pamięć fiskalna kasy rejestrującej jest urządzeniem umożliwiającym trwały zapis NIP i niestety nie ma możliwości jego zmiany. Zatem kasa może być użytkowana wyłącznie przez podmiot, dla którego została ufiskalniona. Z powyższego wynika, że kontynuowanie działalności gospodarczej przez spadkobiercę, przejęcie wszelkich praw i obowiązków po spadkodawcy jak również wykorzystanie takiej kasy w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej  następuje pod warunkiem, że dalsze prowadzenie tej działalności jest prowadzone na rachunek spadkobiercy.

Jak wynika z art. 924 ustawy z dnia 23.04.1964 roku Kodeks cywilny spadek otwiera się z dniem śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 k.c.). Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Z tym momentem następuje ustalenie, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Natomiast na podstawie art. 97 Ordynacji podatkowej, spadkobierca wstępuje w majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, odnosi się to również do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone ww. rozporządzeniem.

Reasumując powyższe kasy rejestrujące przejmowane przez spadkobiercę, będą mogły być użytkowane przez niego jedynie po dokonaniu przez uprawnionego serwisanta wymiany modułu pamięci fiskalnej poprzedzonej czynnością spisania protokołu, która powinna odbyć się w obecności osoby będącej spadkobiercą podatnika, niezależnie od tego czy dysponuje ona postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku czy też poświadczeniem dziedziczenia a także w obecności pracownika urzędu skarbowego i uprawnionego serwisanta.

Wioletta Gramis